Pracovník na montážní lince ve středočínském Wu-chanu v provincii Chu-pej, 21. května 2020; Foto: CFP

Pracovník na montážní lince ve středočínském Wu-chanu v provincii Chu-pej, 21. května 2020; Foto: CFP

Ekonomika

CEBR očekává, že Čína do roku 2028 předběhne USA jako světová ekonomika číslo jedna

Podle zprávy britské poradenské společnosti Centre for Economics and Business Research (CEBR) zveřejněné v sobotu Čína v roce 2028 předběhne USA jako největší světovou ekonomiku v dolarovém vyjádření, o půl dekády dříve, než se původně odhadovalo. Uvádí se to v článku na serveru CGTN (viz ZDE).

Energická reakce na první vlnu koronaviru

„Čínské úřady reagovaly energicky na první vlnu koronaviru a výsledkem je, že čínská ekonomika utrpěla menší ekonomické škody než kterákoli jiná významná ekonomika na světě,“ uvedla ve své zprávě CEBR. „Díky přísné včasné reakci se Číně podařilo vyhnout se opětovnému zavedení nejtvrdších opatření proti pandemii po první vlně,“ komentovali konzultanti CEBR to, jak pandemie a odpovídající ekonomický spád přivedly čínsko-americkou konkurenci ve prospěch Číny.

Rychlost růstu čínské ekonomiky

„Velkou novinkou v této prognóze je rychlost růstu čínské ekonomiky,“ uvedl Douglas McWilliams, místopředseda CEBR. „Očekáváme, že Čína předběhne USA o celých pět let dříve než se předpokládalo ještě před rokem,“ dodal. Čínský HDP dosáhl v roce 2010 výše 6 bilionů dolarů, čímž překonal sousední Japonsko jako druhou největší ekonomiku na světě. Podíl země na globálním HDP se zvýšil z 3,6 procenta v roce 2000 na téměř 18 procent v roce 2019 a bude dále růst, uvedl CEBR:

Letos jediná světová ekonomika s růstem

Ve zprávě zveřejněné na začátku tohoto měsíce Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj předpověděla, že Čína bude letos jedinou zemí, která zaznamená ekonomický růst, a to na 1,8 procenta a v roce 2021 se zrychlí na 8 procent. Čínský prezident Si Ťin-pching minulý měsíc uvedl, že je „zcela možné“, aby Čína do konce 14. pětiletého plánu (2021–2025) splnila současné standardy pro země s vysokými příjmy a zdvojnásobila celkový ekonomický objem, resp. příjem na hlavu za 15 let. Světové ekonomické poradenství přitom odhaduje, že světová ekonomika se letos sníží nejméně o 4 procenta, než dojde k prudkému hospodářskému oživení v roce 2021, kdy se očekává růst globálního HDP o 3,4 procenta.

Zpracoval Rudolf Hruboň