Vykládka americké vojenské pomoci v Kyjevě; Foto : Velvyslanectví USA v Kyjevě

Vykládka americké vojenské pomoci v Kyjevě; Foto : Velvyslanectví USA v Kyjevě

Zahraniční

CBS: Velká část západní pomoci Ukrajině se nedostane na frontu

Významná část západní vojenské pomoci Ukrajině se nedostane na frontu a dárcovské země často nejsou schopny kontrolovat její použití, uvedlo několik expertů v dokumentu natočeném americkou televizní stanicí CBS (viz ZDE).

Zbraně mohou končit na černém trhu

Ve filmu jsou podezření, že některé zbraně končí na černém trhu a zejména pokud konflikt skončí ruským vítězstvím, mohou se dostat do špatných rukou a stát se zdrojem nestability, jako se to již stalo v Libyi, Iráku nebo Afghánistánu. “Můžu bez stínu pochybností říci, že to jednotky v první linii nechápou, proč nedostávají západní zbraně. Drony Switchblade… neprůstřelné vesty, helmy, můžete si přidat do seznamu sami,” říká veterán námořní pěchoty U.S. Andy Milbourne. Vytvořil a vede skupinu Mozart, která cvičí ukrajinskou armádu. “Zdá se mi, že pokud nevidíte, kam všechny ty věci jdou… pak ano, vypadá to jako černá díra,” řekl.

Pouze 30 procent pomoci končí na frontě

Jonas Ochman, další vystupující v dokumentu, naznačuje, že pouze 30 procent zaslané pomoci dosáhne svého cíle. Dobrovolnická organizace Modrožlutí, v jejímž čele stojí, shromažďuje na Západě peníze na pomoc ukrajinským bezpečnostním silám a dováží do země amatérské drony, termokamery, neprůstřelné vesty, zaměřovače kolimátorů, termokamery, neprůstřelné vesty, a další vojenské vybavení, s výjimkou zbraní. Naříká nad korupcí, byrokracií a politickými hrami, které stojí v cestě efektivnímu dodavatelskému řetězci. Donatella Rovera, hlavní krizová poradkyně organizace pro lidská práva Amnesty International, říká, že neexistují žádná data o distribuci vojenské pomoci.

Nebezpečí zneužití v nesprávných rukou

„Ale co je ještě znepokojivější, je to, že přinejmenším některé ze zemí, které posílají zbraně, si zřejmě nemyslí, že je jejich povinností zavést velmi účinný mechanismus, který by věděl, jak se tyto zásilky dnes používají a jak mohou a budou použité. zítra,“ řekla dále. “Tyto otázky jsou nejen vhodné, ale naprosto nezbytné. Když se podíváme zpět, uvidíme mnoho různých případů v Afghánistánu, Libyi, Iráku, kdy zbraně, které byly určeny k jednomu účelu, byly použity jiným způsobem,” dodala Rovera. Jako příklad uvedla dobytí velkého iráckého města Mosul teroristy z tzv. Islámského státu, když získali moderní západní zbraně, které místní armáda obdržela ze Spojených států.

Zpracoval Rudolf Hruboň