Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová; Foto: Pirátská strana

Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová; Foto: Pirátská strana

Domácí

ČASY A NÁZORY SE MĚNÍ: Pirátům už nevadí případná vládní koalice s ODS

Zatímco ještě v létě při minulé volební kampani považovali Piráti představitele Občanské demokratické strany za nepřijatelné partnery, nyní je vše jinak. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová v rozhovoru pro Právo uvedla, že si již spolupráci s ODS dokáží představit (viz ZDE).

Prý kvůli Andreji Babišovi

Olga Richterová v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že si kvůli Andreji Babišovi a lidem kolem něj dokáže představit i vládní spolupráci s dříve tolik kritizovanou ODS. Podle ní je ANO prý stranou vůdcovského typu, což nepřispívá k tomu, aby strana fungovala jako katalyzátor dobrých řešení. Richterová poukazuje i na to, že v ANO údajně přestaly fungovat “normální mechanismy.” Richterová, která se nyní netají ambicí ucházet se po případných vítězných volbách o post ministryně práce a sociálních věcí, rovněž kritizuje vládu a Andreje Babiše za chaos, kvůli kterému Česko údajně špatně zvládá epidemii koronaviru.

Skutečným důvodem pragmatismus

Skutečným důvodem obratu Pirátů je však jednoduchý předvolební pragmatismus. Jejich koalice se Starosty má šanci po volbách sestavit vládu s trojkoalicí vedenou právě ODS. Pirátům zvedají sebevědomí poslední volební průzkumy. Podle volebního modelu agentury Kantar CZ, který byl nedávno zveřejněn by koalice Pirátů se STAN nyní ve sněmovních volbách zvítězila se ziskem 34 procent hlasů. Druhé hnutí ANO by dostalo hlasy 22 procent voličů. Poprvé ve volebním modelu Kantaru by Piráti ve volbách zvítězili i jako samostatná strana. Třetím nejsilnějším subjektem ve volbách by byla koalice Spolu tvořená ODS, lidovci a TOP 09. Získala by 17,5 procenta.

Zpracoval Rudolf Hruboň