Ilustrační foto: Repro Česká televize

Ilustrační foto: Repro Česká televize

Domácí

ČAPÍ HNÍZDO: Hon na Šarocha

Pondělní sdělení státního zástupce Jaroslava Šarocha, že se rozhodl nenavrhnout obvinění premiéra Andreje Babiše, vyvolalo očekávanou pozornost na domácí politické scéně. Pražská kavárna je zklamána a média rozpoutala na Šarocha bezprecedentní hon.

Pražská kavárna v křeči

Od politiků a dalších představitelů tzv. pražské kavárny, tzn. skupiny lidí nenávidějících Andreje Babiše, Miloše Zemana a obecně všechny, kdo s nimi nesouhlasí, se dal očekávat nesouhlas s Šarochovým rozhodnutím. Pokud by ale skutečně byli takovými demokraty, za jaké se tak často a rádi označují, měli by Šarochovo rozhodnutí respektovat. Oni však začali freneticky křičet již zprofanované fráze o ohrožení demokracie a nezávislosti justice. Přitom sami před časem kritizovali stejného Andreje Babiše když prohlásil, že se u nás dá objednat trestní stíhání. Korunu všemu nasadil výrok mluvčího pražské kavárny, Miroslava Kalouska, který uvedl, že toto rozhodnutí může prý oslabit víru lidí v nestrannou justici. Kalousek už dlouho žije mimo realitu, neboť jinak by musel vědět, že většina lidí v tomto státě po desítkách a stovkách zmanipulovaných kriminálních kauz již dávno v nestrannou justici nevěří.

Mainstream (ne)zklamal

Většinová reakce mainstreamových médií se dala také očekávat. Zahájila ihned mediální lynč na toho, kdo nerozhodl podle jejich představ. Novináři začali na Šarocha vyhrabávat špínu a pomlouvat ho. Tak jsme se dozvěděli, že je údajně Šaroch slabý, nerozhodný a že prý nechce přijímat odpovědnost. Přitom ta stejná média minulý rok na jaře, když Šaroch zamítl Babišovu stížnost na trestní stíhání, jeho osobu vychvalovala až do nebes. Namísto respektu k jeho rozhodnutí se okamžitě vyrojily spekulace o jeho podjatosti, samozřejmě bez jakýchkoliv důkazů. Stejný (nejen) mediální tlak se dá nyní očekávat také na Šarochova nadřízeného Martina Erazíma, který má Šarochovo rozhodnutí přezkoumat.

Rozhodne nakonec nejvyšší státní zástupce?

Esem v rukávu Babišových odpůrců je ale nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který se již delší dobu staví k Babišovi kriticky a který se nechal zatáhnout do spekulací opozice ohledně jeho možného odvolání. Ten totiž může mít v kauze nakonec poslední slovo, protože i pokud by se Martin Erazím rozhodl Šarochovo rozhodnutí potvrdit, podle trestního řádu může Zeman do tří měsíců od právní moci rušit tzv. “nezákonná” usnesení nižších státních zástupců, a to mimo jiné i o zastavení trestního stíhání. O případné “nezákonnosti” daného rozhodnutí samozřejmě rozhoduje v tomto případě pouze on sám.

Rudolf Hruboň