Ondrej Páleník; Reprofoto: YouTube

Ondrej Páleník; Reprofoto: YouTube

Domácí

ODHALENÍ: Bývalý předseda SSHR Ondrej Páleník je podezřelý ze způsobení škody téměř 50 mil. Kč

Někdejší předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Ondrej Páleník nevyhodnotil před uzavřením smluvního dodatku se společností Viktoriagruppe, že jeho podpis zruší povinnost firmy hradit státu náklady za pronájem nádrže v Nelahozevsi. Tvrdí to obžaloba, podle níž stál za uzavřením nevýhodného dodatku Páleníkův spoluobviněný předchůdce Tomáš Perutka. Soud se začne kauzou zabývat v únoru, jak píše server Česká justice (viz ZDE).

Měl způsobit škodu skoro 50 mil. Kč

Státní zástupce Tomáš Minx viní Perutku a Páleníka, který dříve řídil také Vojenské zpravodajství, ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Svým počínáním podle něj způsobili státu škodu ve výši 49,5 milionu Kč, přičemž jejich jednání „bylo způsobilé“ přivodit další škodu do výše 232,8 milionu. Páleník dodatek uzavřel, podle státního zástupce navzdory stanovisku šéfky legislativního odboru SSHR. Páleník v médiích uvedl, že vinu odmítá, a obžalobu označil za absurdní.

Zapleten do kauzy Vojenského zpravodajství

Generálporučík Páleník byl loni nepravomocně odsouzen v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Za to, že údajně vyhověl tehdejší šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové (dnes Nečasové) ohledně nelegálního sledování premiérovy manželky, dostal podmínku v délce 1,5 roku a pětiletý zákaz činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Proti verdiktu se odvolal.

Rudolf Hruboň