Bývalý francouzský premiér François Fillon; Foto: Marie-Lan Nguyen

Bývalý francouzský premiér François Fillon; Foto: Marie-Lan Nguyen

Zahraniční

BÝVALÝ FRANCOUZSKÝ PREMIÉR: “Rusko dokázalo v Sýrii za 6 měsíců více, než Západ za 2 roky!”

Tento názor vyjádřil ve francouzském parlamentu bývalý premiér François Fillon, když komentoval situaci v boji proti tzv. Islámskému státu.

“Osvobození Palmyry syrskými vládními silami podporovanými Ruskem znamená obrat ve válce proti ISIS”, prohlásil dále politik na stránkách nového vydání francouzského časopisu Marianne. Tato událost zároveň “zdůraznila strategické chyby západních zemí v boji proti terorismu”.

“Poté, co jsme považovali za hlavní úkol odstoupení Asada, jsme dovolili Islámskému státu aby posílil a zanedbali jsme tím příležitost na vytvoření skutečné mezinárodní koalice,” řekl dále Fillon. Podle něj nemůže být pouze bombardování ze vzduchu úspěšné bez operace pozemních sil schopných bojovat proti teroristům. “Ve válce potřebujeme pozemní syrskou armádu, bez které nemůžeme uspět”, dodal.

“Jediná síla, která prokázala realismus v této situaci, je Rusko”, uvedl dále politik. “Skutečnost, že Moskva má své vlastní zájmy v tomto regionu, je zcela zřejmá, ale kdo je nemá na Středním východě?”, prohlásil dále. “Na základě dlouholetých zkušeností v jednání s islámskými fanatiky na jejich území, Rusko si vybralo stranu konfliktu. Ani ne tak z důvodu podpory Asada, ale z důvodu odporu proti těm, kteří mají v úmyslu založit chalifát a rozvinout jejich černé vlajky přes celý svět.”

“Rusko za šest měsíců dosáhlo více, než Spojené státy a jejich spojenci nebyli schopni realizovat od okamžiku jejich zapojení do konfliktu v roce 2014”, řekl dále Francois Fillon. Podle politika “by toto mělo být uznáno a mělo by z toho být vyvozeno poučení pro budoucí rozvoj regionu a stability, které nelze dosáhnout bez vojenské a politické spolupráce mezi všemi národy.”

Rudolf Hruboň