Pavel Telička; Reprofoto: YouTube

Pavel Telička; Reprofoto: YouTube

Domácí

BIZÁR: Bývalý člen KSČ a převlékač kabátů Telička chce zůstat v Bruselu

Politická realita dnešního Česka je opravdu pestrá. O svůj díl “medvěda” se hlásí a bojují i velmi kontroverzní lidé. Mezi ně už delší dobu patří také Pavel Telička, současný europoslanec a bývalý člen KSČ před rokem 1989.

Telička nebyl jen obyčejný komunista

Pavel Telička je synem bývalého českého komunistického diplomata Františka Teličky, který v době jeho narození působil v kubánském oddělení velvyslanectví ČSSR ve Washingtonu. František Telička byl členem KSČ a byl evidován jako spolupracovník StB ”TYL”, který sloužil pod diplomatickým krytím v Argentině, Velké Británii a USA, kde se Pavel Telička narodil.

V roce 1986 vystudoval Pavel Telička Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, vstoupil do KSČ a pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí ČSSR. Na takovou pozici se v tehdejším Československu nemohl tak rychle dostat jen tak někdo. Teličkovi jistě pomohlo, že byl synem svého otce, agenta StB, ale i tak byl jistě dobře prověřen, než mu komunisté umožnili pracovat na takto exponovaném postu.

Po roce 1989 převrátil kabát poprvé

Telička se po sametové revoluci rychle přizpůsobil nové situaci. Jistě i za použití jeho kontaktů v rámci StB se mu povedlo se opět rychle dostat na významné státní pracovní posty. V letech 1991 až 1995 tak pracoval ve Stálé misi České republiky při EU. V roce 1998 se stal náměstkem ministra zahraničí a v roce 1999 1. náměstkem ministra a státním tajemníkem pro evropské záležitosti. V době přístupových rozhovorů o vstupu České republiky do Evropské unie vedl český vyjednávací tým a poté se stal velvyslancem a vedoucím Stálé mise ČR při EU.

Podnikatelem bez skrupulí

Po vstupu ČR do Evropské unie vycítil Telička opět novou příležitost a v prosinci 2004 spoluzaložil lobbistickou firmu BXL Consulting v Bruselu, které byl spolumajitelem a ředitelem. Od 11. září 2007 byl členem představenstva těžařské společnosti New World Resources kontroverzního Zdeňka Bakaly, pod níž spadalo i OKD. Od prosince 2008 do prosince 2011 byl členem dozorčí rady nechvalně známé společnosti RPG Byty, kterou později Zdeněk Bakala prodal aniž by splnil svůj slib odprodeje bytů jejich nájemníkům. Telička se vůči tomuto Bakalovu jednání nikdy nevymezil.

Nová příležitost, nový kabát

V srpnu 2013 se stal Pavel Telička tváří hnutí ANO 2011, které založil Andrej Babiš. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 pak kandidoval jako lídr tohoto hnutí. Ještě před volbami na začátku května 2014 Andrej Babiš prohlásil, že pokud hnutí ANO volby do EP vyhraje, měli by koaliční partneři přistoupit na to, že eurokomisařem za Českou republiku bude právě Pavel Telička. Hnutí ANO volby skutečně vyhrálo a Telička byl zvolen poslancem Evropského parlamentu. V květnu 2017 rezignoval na pozice zahraničněpolitického mluvčího hnutí ANO a předsedy jeho zahraničněpolitické komise a v říjnu 2017 zcela ukončil spolupráci s hnutím ANO, a to kvůli názorové neshodě s předsedou hnutí Andrejem Babišem.

Uspěje ve volbách “Hlas” Pavla Teličky?

Nově Telička oznámil, že zakládá spolu s dalším odpadlíkem z hnutí ANO, europoslancem Petrem Ježkem, vlastní politické hnutí Hlas. Chtějí s ním kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu i působit na domácí politické scéně, prohlásil Telička na tiskové konferenci. Hnutí má být “proevropské, má hájit principy liberální demokracie a prosazovat moderní ekonomiku”. Obecnější formulaci programu politického subjektu snad nelze vymyslet, neboť obdobné věty lze najít v programech většiny jiných stran a hnutí. Při počtu politických subjektů v ČR je šance tohoto nového hnutí na úspěch velmi malá, a to i kvůli kontroverznosti Teličky a neznámosti Ježka a dalších “osobností” nového hnutí.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň