Investigativní novinářka Markéta Dobiášová; Foto: profil M. Dobiášové na sociální síti

Investigativní novinářka Markéta Dobiášová; Foto: profil M. Dobiášové na sociální síti

Domácí

BÝVALÁ NOVINÁŘKA ČT: Česká televize nezveřejnila reportáž o Hlubučkově gangu

Investigativní novinářka Markéta Dobiášová, která dříve pracovala v České televizi, natočila o kauze Petra Hlubučka a jeho kumpánů reportáž již v roce 2019. Přesto nebyla nikdy odvysílána. Nyní promluvila o tlacích hnutí STAN na novináře na svém profilu na sociální síti (viz ZDE).

Tlaky STAN na Českou televizi

“Tlaky organizované skupiny kolem Hlubučka, developerů, bohužel i bývalých novinářů ve službách STANu, byly na ČT obrovské. I to jsem investigovala a ukazovala na něm propojení zájmových skupin. Potenciál kauzy v Lysolajích ve spojení s dalšími byznysy městských lukrativních pozemků pod taktovkou Hlubučka a spol. byl veliký. Nejen Lysolaje, ale i okolnosti prodeje pozemků u metra Palmovka, v Holešovicích, všechno jsme s kolegyní A. Paclíková rozkrývaly, stály totiž postupně za zveřejnění. Právě proto, že šlo o rozsáhlou lobbistickou skupinu napojenou na vysokou politiku, proto, aby náhodou v budoucnu nemohlo dojít ke zpochybňování mé novinářské práce, odevzdala jsem před mým odchodem z ČT scénář.”

Reportáž s hotovým scénářem

“Ke kauze vyvedení lukrativních městských pozemků v Lysolajích Hlubučkem, k jejich podezřelému prodeji bez výběrového řízení, předem vybranému developerovi, vše ve scénáři stálo. Stojí. Byly, jsou v něm popsány i triky, jakým se pozemky prodaly pomocí posudku nechvalně proslulého znaleckého ústavu Equita, který přitom neměl být ve státní správě k prodeji pozemků vůbec použit. Stejně tak byly, jsou ve scénáři popsány i nátlaky, které Petr Hlubuček a jeho lidé na nás v ČT praktikovali. Všechny natočené materiály, skryté nahrávky a informace vč. scénáře zůstaly v redakci. Jsou majetkem ČT.”

Marek Wollner jako “žába na prameni”?

Závěrem svého příspěvku ukazuje Markéta Dobiášová na Marka Wollnera, který měl ze své pozice šéfredaktora bránit zveřejnění kauzy kolem Petra Hlubučka: “M. Wollnerovi jsem několik měsíců po mém odchodu ve vzájemné komunikaci psala, ať kauzu s týmem dotáhne, že je jí v šuplíku škoda, že případně pomůžu, budu sledovat. Prý to nešlo. Tak nešlo. Zastavit investigativu rozdělaných kauz je zcela v kompetenci šéfredaktora. Přiznám se, překvapilo mě, že Reportéři ČT nepoužili dávno natočená a ověřená fakta a informace ani po mediálním zadržení Hlubučka a jeho kumpánu. Kauzu Lysolaje v té souvislosti otiskli jako první až redaktoři z Aktuálně. Já mám od začátku jasno, byla to kauza, která ukazovala na propojení developerů, politiků, způsob nakládání s veřejným majetkem.”

Zpracoval Rudolf Hruboň