Americká vojenská základna původně napájená mobilním jaderným reaktorem, která byla pohřbena desítky let pod ledem v Grónsku včetně radioaktivního materiálu, se nyní kvůli změně klimatu vynořuje na povrch a může ohrozit životní prostředí. Píše o tom ve svém článku specializovaný server Motherboard (viz ZDE).
Zkoumání možnosti odpalovací základny raket proti SSSR
Camp Century byla oficiálně americká vědecká základna v Grónsku. Nachází se 150 mil východně od letecké základny Thule. Její vojenská část byla součástí projektu Iceworm, což byl během studené války tajný program na vybudování sítě mobilních jaderných protiraketových raket ukrytých pod ledovcem Grónska. Konečným cílem projektu bylo umístit střely středního doletu pod ledem – dostatečně blízko k tomu, aby zasáhly cíle v rámci Sovětského svazu. Základna byla poháněna jaderným reaktorem a byla v provozu v letech 1959-1967.
Výstavba bez souhlasu Dánska
Američané vystavěli vojenskou část základny tajně bez souhlasu Dánska, jehož je Grónsko autonomní součástí, což tehdy vyústilo mezi Dánskem a USA v diplomatický konflikt. V roce 1967 byla základna opuštěna s minimálním vyřazením z provozu, protože se věřilo, že díky neustálému sněžení už nemá šanci nic ohrozit a bude natrvalo konzervována v ledu, což v té době nebyla neobvyklá praxe. Jaderný reaktor byl odstraněn.
Ohrožení životního prostředí
Camp Century měl podle amerických vojáků zůstat na věky pohřben pod příkrovem ledu. Ten ale nyní začíná tát a hrozí tedy situace, že zanechané toxické a radioaktivní látky se vynoří na povrch a znečistí životní prostředí. Jedná se o 200 000 litrů nafty, 240 000 litrů splašků a odpadních vod a neznámé množství radioaktivního chladiva, které tam zbyly po jaderném reaktoru a které by mohly uniknout do světových oceánů.
Zdroje: Wikipedia.org – Camp Century, Iceworm
Rudolf Hruboň