Foto: Utility GmbH

Foto: Utility GmbH

Magazín

BYDLENÍ: Staví se čím dále tím menší byty. Na větší lidé nemají peníze

Developeři staví čím dále tím menší byty, protože kvůli růstu cen nemovitostí v minulých letech zájemci o vlastní bydlení nemají peníze na větší byty. Velikost těch nejmenších se už dostává pod 30 metrů čtverečních. Uvádí se to v článku na serveru Seznam zprávy (viz ZDE).

Bytová krize

Za posledních cca 10 let se trh s nemovitostmi nejen u nás zásadně změnil. Po prudkém poklesu jejich cen jako reakce na světovou finanční a ekonomickou krizi v letech 2008-2009 se dostavilo období stagnace, aby ceny v posledních letech opět vystřelily prudce vzhůru. Když ještě v roce 2010 šlo v Praze koupit byt s cenou pod 30 tisíc Kč za metr čtvereční, dnes maxima dosahují až čtyřnásobků. Důvodů je více, od nízké výstavby v období stagnace trhu, přes příchod silných populačních ročníků na trh s nemovitostmi až po stále složitější administrativu spojenou s povolováním nových staveb.

Trh se přizpůsobuje poptávce

Na základě vývoje trhu nemovitostí tak došlo v posledních letech ke strmému růstu jejich cen, které se zvyšovaly tak dlouho, dokud je zájemci o bydlení byli schopní platit. A tohle období končí, protože ceny již přesahují možnosti mnohých zájemců. Další reakcí trhu je zmenšování výměr bytů, aby mohli developeři nabízet jednotlivé byty za ještě akceptovatelné ceny. Proto se na trhu začínají objevovat stále více malé byty, resp. garsonky, u kterých se výměry začaly blížit hranici 30 metrů čtverečních, což je dle odborníků tzv. “mentální dno” z hlediska přijatelnosti výměry bytu pro potřeby jednoho nájemníka.

Developeři vydělávají více

Kromě toho, že se malometrážní byty dobře prodávají, mají pro developery ještě jednu výhodu – jsou také v přepočtu na metr čtvereční nejdražší. V Praze podle analýzy trojce největších developerů průměrná cena za metr čtvereční atakovala koncem roku u malých bytů hranici 121 tisíc korun. Developeři tak nijak nezastírají, že menší byty pro ně znamenají větší výnos. Stejně tak ale tvrdí, že jim do karet hraje poptávka. Na jednu stranu někteří z nich nejsou z trendu “mikrobydlení” nadšení, ale na stranu druhou nemají jasno v tom, jestli chtějí do budoucna na trh uvádět stále menší byty, dodává článek.

Rudolf Hruboň