Foto: Bundeswehr-Fotos

Foto: Bundeswehr-Fotos

Zahraniční

PLÝTVÁNÍ: Bundeswehr nakoupil zbytečné rakety za 60 milionů EUR

Jak se ukázalo při kontrole Spolkového účetního dvora, Bundeswehr chybně objednal 30 střel v hodnotě 60 milionů eur. Později se ukázalo, že nejsou schopny zasáhnout cíle na zemi, i když byly zakoupeny ve skutečnosti pro tento účel.

Chyby při nákupu zbraní se staly již téměř tradicí německé armády: křivě střílející automatické zbraně, samohybná děla bez kulometů, padající helikoptéry nebo letadla, která nemohou létat v noci. Nyní do tohoto seznamu přibyly rakety vystřelované z bojových lodí, které nejsou schopny zasáhnout cíl na zemi.

Je zarážející, že rakety, které byly pořízeny již v roce 2012 za 60 milionů eur pro vojenské korvety, nebyly dosud otestovány z hlediska kompatibility s odpalovacím zařízením.

Dvě rakety při testu bojové připravenosti spadly do moře. Test se opakoval s dalšími střelami v hodnotě několika milionů eur. Výsledkem bylo zjištění, že řízené střely mohou být použity pouze k zasahování cílů na moři a ne na zemi.

Skandál je ještě umocněn tím, že smlouva o koupi střel neponechává žádnou možnost přinutit výrobce raket, aby se podílel na nákladech na zkušební odpaly, jak uvádí zpráva vydaná kontrolním úřadem.

Rudolf Hruboň