Ilustrační foto: Kandschwar / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Kandschwar / Wikimedia Commons

Ekonomika

BUNDESBANK: Německé ekonomice hrozí recese a přídělový systém energie

Jestliže konflikt na Ukrajině eskaluje a vyústí v embargo na dovoz plynu, ocitne se německá ekonomika v recesi, varuje německá centrální banka (Bundesbank).

Nahrazení ruských paliv je nereálné

Bundesbanka v pátek publikovala několik scénářů, které ukazují, jaké makroekonomické dopady by pro Německo mohla mít další eskalace rusko-ukrajinské války. Reálný hrubý domácí produkt by podle expertů mohl být v nejhorším případě až o pět procent nižší, než předpokládá březnová prognóza Evropské centrální banky. Dopad ruské invaze na Ukrajinu už oslabuje hospodářské zotavení eurozóny z propadu způsobeného pandemií, sdělila Bundesbank. Situace by se ale podle ní pro země platící eurem a zvlášť pro výrobní velmoc Německo ještě výrazně zhoršila, pokud by události na Ukrajině vedly Evropskou unii k zastavení dovozu ruské ropy, zemního plynu a uhlí.

Hrozí přídělový systém na energie

Experti zároveň varují, že kvůli případnému zastavení dovozu ruského zemního plynu může dojít i k přídělovému systému využívání energie. Podle německých odborníků by to mělo dopad i na ceny fosilní paliv. Třeba ropa by v takovém případě stoupla až na 170 dolarů za barel, což by se jistě odrazilo i na cenách pohonných hmot. Situace se promítne i do inflace, která podle Bundesbanky bude nad stanoveným tolerančním pásmem pravděpodobně i v roce 2024. Německá centrální banka zároveň ve své prognóze varuje před vznikem inflační spirály, která by mohla být tažena tlakem na růst mzdových požadavků.

Zpracoval Rudolf Hruboň