Komplex Českého domu v Moskvě; Foto: Google mapy

Komplex Českého domu v Moskvě; Foto: Google mapy

Domácí

BUDOUCNOST Českého domu v Moskvě je v ohrožení

V důsledku událostí minulého týdne, které vedly k prudkému zhoršení vztahů mezi ČR a Ruskem, se ocitla v ohrožení budoucnost Českého domu v Moskvě. Jeho činnost je totiž zajišťována hlavně místními zaměstnanci, kteří by měli brzy skončit. Upozorňuje na to článek na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).

Nejistá budoucnost

Podnikání a export českých firem do Ruska už tak dost komplikuje pandemie koronaviru, ke kterému se teď přidaly další problémy ve vzájemných vztazích mezi Českem a Ruskem. Podle bývalého šéfa Českého domu v Moskvě Jiřího Podhola je na celé situaci nejhorší nejistota a jen velmi těžký odhad dalšího vývoje. Už teď je prý zcela jisté, že oslabení našeho zastupitelského úřadu bude pro tuzemské podnikatele znamenat snížení podpory a poskytovaného servisu, který je ve srovnání s jinými zeměmi nadstandardní.

Všechno na jednom místě

„Nikde na světě jsem nic takového neviděl. Nesetkal jsem se s takovou šířkou poskytovaných služeb pro české podnikatele, takovým informačním servisem. Už jen to, že představuje koncentraci subjektů, podnikatelů na jednom místě, máte možnost potkávat se s ostatními podnikateli v bezpečném prostředí, navíc na jednom místě zázemí pro celou rodinu i s bytem a sportovišti,“ vysvětluje ojedinělost tamního zastoupení pro podnikatele Jiří Podhola. Vyhošťování pracovníků zastupitelského úřadu se podle něj instituce zásadně dotklo a bude mít významný dopad na její činnost.

Zhoršení podmínek

Podhola vidí jako potenciální problém vyřizování nejrůznějších formalit ze strany ruských úřadů, například jde o vjezdové dokumenty. Tento proces už výrazně zasáhla proticovidová opatření, diplomatická bouře proto stav pravděpodobně ještě zhorší. „Většina zástupců českých firem nemůže v současné situaci cestovat do Ruska buď vůbec, nebo pouze výjimečně, byly vytvořeny kategorie specialistů, kteří mohou do Ruska přicestovat,“ konstatuje Podhola. Ani po letech působení v Rusku si netroufá odhadnout, jaká omezení mohou Rusové vůči českým subjektům přijmout. Předpovídá, že ruská strana bude jednotlivé kroky spíš časovat, než aby je zaváděla najednou.

Největší areál ČR v zahraničí

Český dům v Moskvě je největším areálem ve vlastnictví České republiky v zahraničí, disponuje 122 kancelářemi, 132 byty a 87 hotelovými pokoji. K dispozici jsou dále konferenční místnosti, salonky, business centrum, autodoprava, restaurace, pivnice, bar, tělocvična, venkovní hřiště, posilovna, sauna a další. Služby pak doplňuje přítomnost lékařské ambulance, dislokovaného pracoviště Nemocnice na Homolce. Nachází se přímo v centru Moskvy, přibližně 2,5 km od Rudého náměstí a Kremlu. V současné době je v něm akreditováno cca 100 zástupců českých firem. Business centrum nabízí vyhledávání kontaktů na potenciální ruské obchodní partnery, informuje o výstavách a veletrzích konaných v Ruské federaci i v České republice, spolupodílí se na organizaci seminářů, firemních prezentací a obchodních jednání, zprostředkovává tlumočnické a překladatelské služby.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň