Zástupci pětikoalice na tiskové konferenci;  Foto: Reprofoto ČT24

Zástupci pětikoalice na tiskové konferenci; Foto: Reprofoto ČT24

Domácí

BUDOUCÍ VLÁDA představila opatření proti COVIDu. “Naivní”, reagují odborníci

Zástupci budoucí vlády, kterou tvoří koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s Piráty a Starosty a nezávislými, dnes představili svůj plán opatření proti šíření epidemie COVIDu. Spoustu frází bez konkrétních návrhů označili odborníci za naivní.

Žít s COVIDem

“Společnost se musí naučit s COVIDem-19 žít. Tuto vlnu epidemie COVIDu už nelze zastavit. Jediné, co se dá dělat, je omezit její dopady a chránit zdravotnický systém před kolapsem,” uvedl ve středu budoucí premiér Petr Fiala (ODS). Zástupci budoucí vlády vyzvali občany, aby omezili sociální kontakty. Epidemii má podle aktuální situace řešit krajská hygienická stanice, která prý může například omezit počet lidí na akcích. Hlavním kritériem pro řízení epidemie má být podle Fialy obsazenost nemocnic a především jednotek intenzivní péče.

Bez omezení

Fiala odmítl, že by se v budoucnu plošně uzavíraly školy v souvislosti s vývojem koronavirové situace u nás. „Slíbili jsme, že nebudeme plošně zavírat školy. Nechceme dopustit, aby COVID-19 odnesly naše děti,“ prohlásil populisticky Fiala. Ve školství by se podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mělo testovat vždy v pondělí tak, aby nebylo třeba posílat do karantény celé třídy. Pětikoalice současně podle materiálu, který rozdala novinářům, navrhuje prodloužit letos kvůli COVIDu-19 vánoční prázdniny.

Naivní populismus

Za naivní názory označil ve vysílání televize Nova návrhy pětikoalice uznávaný imunolog profesor Václav Hořejší. Pokud si ti politici myslí, že bez zavedení omezení a povinného očkování pro vybrané profesní a nejohroženější skupiny obyvatel epidemii zvládnou, tak jsou naivní,” uvedl Hořejší.

Imunolog profesor Václav Hořejší; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Zpracoval Rudolf Hruboň