Kontroverzní brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS); Foto: Ben Skála (Benfoto) / Wikimedia Commons

Kontroverzní brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS); Foto: Ben Skála (Benfoto) / Wikimedia Commons

Domácí

Budoucí brněnská primátorka z ODS se zapletla v minulosti s firmou, která prala ŠPINAVÉ PENÍZE

Markéta Vaňková jako advokátka řadu let vymáhala exekuce pro ostravský Dopravní podnik za nedohledatelnou firmu Brandson Enterprises z Karibiku. Uvedl to ve svém článku bývalý novinář Jan Urban (viz ZDE).

Významná postava v oboru vyhýbání se daním

Jak pokračuje Jan Urban ve svém článku, ředitel Brandson Enterprises, americký občan Irvin Boncamper, byl podle amerických úřadů na začátku roku 2011 zatčen pro podezření z praní špinavých peněz a pojistného podvodu. Strávil rok ve vyšetřovací vazbě a v té době někdo vybral z účtů společnosti přes jeden milion dolarů. Mezi několika málo podezřelými, kteří měli v držení Boncamperem podepsanou plnou moc k jednání za firmu, byla i Markéta Vaňková. Boncamper byl v srpnu 2012 odsouzen na více než osm let vězení a tři následující roky soudního dohledu. Soud ho označil za “významnou postavu v oboru vyhýbání se daním”. Ve slavných Panama Papers se později Boncamper objevil jako nastrčený “ředitel” ve více než padesáti podvodných společnostech, ukrývajících peníze pro klienty z celého světa, včetně České republiky.

Odborníci: Vaňková mohla být bílý kůň

Podle odborníků na korupci aktivity tehdejší radní Vaňkové připomínají mechanizmus nasazení bílého koně, jak se uvádí v článku zveřejněném tehdy na serveru iDNES.cz (viz ZDE). “Ten odpoutává pozornost od skutečných osob, které mají z těchto činností prospěch. Obecně lze říci, že veřejný funkcionář, který je navíc uvolněn pro výkon funkce radního, by z principu vůbec neměl vstupovat do takových podnikatelských vztahů,” uvedla Lenka Franková z občanského sdružení Oživení, které se zabývá mapováním korupce v politice a ekonomice.

Vaňková na tom nic špatného nevidí

Vaňková dnes před novináři přiznala (viz ZDE), že v letech 2007 až 2011 jako advokátka pracovala pro offshorovou společnost Brandson Enterprises z Karibiku. Vymáhala pro ni pohledávky z pokut černých pasažérů. Popřela ale spojitost s jakýmkoliv pochybným jednáním, kterou na svém blogu naznačil publicista Jan Urban. “Měla jsem jediný úkol, k tomu směřovala moje smlouva jako advokátky, a ten úkol byl uplatňovat nároky vůči černým pasažérům,” řekla Vaňková s tím, že na tom nic špatného nevidí.

Významná pomocnice brněnských kmotrů ODS

Nová hvězda ODS a kandidátka na primátorku Markéta Vaňková je po mnoho let známá jako blízká spolupracovnice nerozlučné oposmluvní dvojice Pavel Blažek a Zdeněk Koudelka, přezdívanými v Brně jako “Don Pablo” a “Koudy”.Vedle podílu na řízení podivné offshorové firmy Markéta Vaňková pomáhala bývalému ministru spravedlnosti za ODS Pavlu Blažkovi zcela ovládnout organizaci ODS Brno-Střed a několik let měli svoje advokátní kanceláře dokonce na stejné adrese v pasáži Alfa. Oba pak společně s Blažkovým spolužákem Koudelkou (letitý blízký spolupracovník pozdějšího premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD) fungovali v orgánech společností Jižní centrum Brno a Vysoké učení Brno a.s., přejmenované v roce 2007 na Víno Marcinčák.

Rudolf Hruboň