Americké lodě na válečné misi; Foto: MC3 Joshua Scott / U.S. Navy / Wikimedia Commons

Americké lodě na válečné misi; Foto: MC3 Joshua Scott / U.S. Navy / Wikimedia Commons

Zahraniční

BUDEME SE BRÁNIT, varuje Rusko USA před konfliktem v Černém moři

Rusko považuje vyslání amerických torpédoborců do oblasti Černého moře v době rostoucího napětí poblíž rusko-ukrajinské hranice za provokaci, která zvyšuje riziko válečného konfliktu. V úterý před tím varoval náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Držte se od ruského pobřeží dál

Američanům vzkázal, ať se od ruského pobřeží a od Krymu raději drží dál„Jakékoli hrozby posilují přesvědčení Moskvy, že se ubírá správnou cestou. Že jsou USA našim protivníkem a dělají vše, aby podlomily ruské pozice na mezinárodní scéně,” uvedl Rjabkov. O vyslání dvou válečných plavidel do Černého moře informovaly Spojené státy minulý týden Turecko. Dorazit mají v následujících dnech (viz ZDE). Představitel amerického ministerstva obrany současně sdělil CNN, že americké námořnictvo dále vysílá svá špionážní letadla nad Černé moře, aby monitorovala ruské námořní aktivity a pohyb ruských vojáků na Krymu.

Napětí na hranicích

Napětí v Donbasu v posledních týdnech stoupá. Kyjev v minulých dnech bil na poplach kvůli údajnému soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a varoval před rizikem ruské „ozbrojené agrese” pod záminkou ochrany ruskojazyčných obyvatel Donbasu, Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokací. Na Ukrajinu jsou přitom již několik měsíců dopravovány vojenské síly Severoatlantické aliance aby posílily ukrajinskou armádu při plánovaném konfliktu s Ruskem (viz ZDE). Rjabkov v úterý v této souvislosti ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. „Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit,” prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Zpracoval Rudolf Hruboň