Sídlo firmy Agrofert v Praze na Chodově; Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Agrofert v Praze na Chodově; Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Domácí

BUBLINA SPLASKLA: Evropská komise zrušila blokování proplacení dotací Agrofertu

Vláda stáhne žalobu na Evropskou komisi (EK) kvůli pozastaveným zemědělským dotacím pro Agrofert. Komise totiž své rozhodnutí zrušila, uvedl server iRozhlas (viz ZDE).

6,3 miliardy korun

Šlo o peníze na projekty financované z Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši 6,3 milionu korun. „Evropská komise své rozhodnutí zrušila, čili – jinak řečeno – jsme vyhráli,“ prohlásil vládní zmocněnec pro zastupování státu před unijním tribunálem Martin Smolka. Brusel platby pro holding Agrofert pozastavil kvůli probíhajícímu auditnímu šetření o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding postupoval podle zákonů.

Prohra odpůrců Babiše

Toto rozhodnutí je prohrou odpůrců současného premiéra Andreje Babiše, kteří usilují dlouhodobě o jeho kriminalizaci a zastavení proplácení zemědělských dotací jeho bývalé firmě. Agrofert Babiš vlastnil do února 2017, kdy ho převedl do svěřenského fondu. Důvodem byla novela zákona o střetu zájmů, podle které nesmějí mít firmy členů vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Podle kritiků ale premiér Agrofert prý nadále ovládá. Právní služba EK dospěla koncem listopadu k závěru, že Babiš má údajně zájem na ekonomickém úspěchu firmy a jako premiér má zároveň vliv na rozhodování o rozpočtu i dotacích.

Rudolf Hruboň