Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Zahraniční

BUBLINA LŽÍ SPLASKLA: Slovensko může očkovat vakcínou Sputnik V

Maďarská certifikovaná laboratoř potvrdila, že zásilka vakcíny Sputnik V dodaná Slovensku je v pořádku. V pátek to oznámil slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský, jak uvedl server Novinky.cz (viz ZDE).

Výsledky testů jsou dobré

Ministr potvrdil, že výsledky testů jsou dobré a Slovensko nyní rozhodne o dalším postupu. S očkováním se čeká už jen na souhlas ruské strany. Podle Lengvarského mají Rusové čas na testování vzorků dodaných Slovensku do konce května a Sputnikem by se v zemi mohlo začít očkovat v červnu. Zda se ale Sputnikem opravdu očkovat začne, není jasné a schopen to nebyl říct ani sám ministr. „Jsou v podstatě jen dvě možnosti, a to povolit, nebo nepovolit očkování touto neregistrovanou vakcínou,“ uvedl Lengvarský. Evropská léková agentura (EMA) Sputnik V totiž zatím neschválila.

Objednávka milionu vakcín 

Slovensko objednalo dva miliony vakcín Sputnik V a první dodávka 200 tisíc kusů dorazila na košické letiště 1. března. Od té doby jsou vakcíny uložené ve skladu, k očkování se nepoužívají, protože slovenský lékový úřad měl pochyby o jejím složení. Slovensko se navíc zpozdilo s platbou za první dodávku a Rusové pak platbu vrátili. Rusové si mezitím odvezli 600 dávek vakcíny Sputnik V, které dodali Slovensku, a kontrolují je ve svých laboratořích. „Vyžádali si měsíc na to, aby ji zkontrolovali ve své režii,“ řekl Lengvarský. Sputnik V není prozatím na území Evropské unie registrovanou vakcínou a z členských zemí ji používá jen Maďarsko.

Zpracoval Rudolf Hruboň