Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

BRUSEL OPĚT VYHROŽUJE ČR žalobou, tentokrát za kvóty na české potraviny

Pokud Česko skutečně zavede povinnost pro obchody prodávat závazný podíl českých potravin, poruší tím evropské právo a nejspíš se nevyhne žalobě. Evropská komise se takto vůbec poprvé veřejně ohradila proti zákonu, který už schválili poslanci. Upozorňuje na to server Ihned.cz (viz ZDE).

Brusel hrozí žalobou a vysokou pokutou

Podle komise by měl zákon údajně v praxi stejný účinek, jako kdyby Česko rovnou omezilo množství zahraničních potravin, které se na jeho území může dovážet. “To je zakázané,” konstatuje komise. Zároveň upozorňuje, že pokud by zákon skutečně začal platit, mohla by s Českem zahájit řízení, které by mohlo skončit až žalobou na ČR u Soudního dvora EU. Ten by následně mohl naši zemi odsoudit k vysoké pokutě.

Minimálně 55 procent z české produkce

Zákon letos v lednu odhlasovali poslanci. Podle schváleného návrhu by už od příštího roku musely větší prodejny zajistit, aby se u nich prodalo minimálně 55 procent potravin z české produkce. Následně by tento poměr postupně rostl tak, aby v roce 2028 dosáhl minimálně 73 procent. Jde o potraviny, které je možné v Česku vyprodukovat. Kvóty by se netýkaly prodejen menších než 400 metrů čtverečních a specializovaných obchodů.

Zpracoval Rudolf Hruboň