Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

BRUSEL chystá konec spalovacích motorů již za 14 let

Za 14 let si možná Evropan nové auto na benzin či naftu nekoupí. Evropská komise projednává stanovení nulových emisí pro všechna benzinová nebo dieselová vozidla, prodávaná v Evropské unii, na rok 2035. Upozorňuje na to server Politico (viz ZDE).

Ohrožení statisíců pracovních míst

„Znamenalo by to nejen konec spalovacích motorů, ale i plug-in hybridů,“ uvedl Hildegard Müller z německé automobilové asociace VDA. Komise údajně zvažuje nařídit snížení automobilových emisí o 60 procent do roku 2030, v současnosti je přitom do tohoto roku stanoven cíl 37,5 procent snížení. O pět let později by se pak nařízená redukce zvedla na 100 procent. V rámci Zelené dohody pro Evropu se dosud počítalo, že transportní emise klesnou do roku 2050 o 90 procent. Už tento cíl by pravděpodobně ovlivnil či ohrozil na 215 000 pracovních míst.

Automobilky nejsou připraveny

Z velkých automobilek plánují dosáhnout do konce desetiletí nulových emisí pouze Volvo a Volkswagen. Jejich konkurenti jako Daimler nebo BMW patří k nejméně připraveným na tento krok. Podle německého automobilového průmyslu plánuje EK přechod k elektromobilům, aniž by se zvážily alternativy. „Když budete potřebovat v roce 2036 auto, nebudete mít na výběr,“ uvedla Sigrid de Vriesová z asociace tvůrců autodílů CLEPA. „Auto bude mít elektrický motor, nesejde na tom, jestli se bude do daného vozu hodit, jestli bude cenově dostupné nebo jestli bude k dispozici zelená energie a infrastruktura k jeho nabíjení,“ dodala.

Zpracoval Rudolf Hruboň