Kontroverzní brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS); Foto: Ben Skála (Benfoto) / Wikimedia Commons

Kontroverzní brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS); Foto: Ben Skála (Benfoto) / Wikimedia Commons

Domácí

BRNO se pod vedením ODS giganticky zadlužuje. Nejsou peníze na potřebné věci

Brno se vydalo pod vedením kontroverzní primátorky Markéty Vaňkové (ODS) cestou gigantického zadlužování. Schodek rozpočtu má dosáhnout až půldruhé miliardy korun. Vedení města řeší úvěry a škrtá výdaje na potřebné záležitosti. Uvádí se to v článku na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).

Díry ve městě i v rozpočtu

V centru Brna už několik let zeje díra. Poblíž centrálního náměstí Svobody měla už letos začít stavba koncertní síně za dvě miliardy korun.

Megalomanský projekt nové koncertní síně; Foto: Architekti Hrůša & spol.

„Díra“ v centru symbolizuje rozpočtovou situaci města. V nadcházejícím roce naplno pocítí koronavirové výpadky příjmů. Počítá s daňovými výnosy devět miliard korun. To je o 2,2 miliardy méně než letos. Vedení radnice chystá drastické škrcení výdajů. Radní ve středu schválili návrh rozpočtu se schodkem půldruhé miliardy korun. Schodek mají pokrýt bankovní úvěry a další rezervy. Město počítá dokonce i s prodejem majetku.

Konec motocyklové Velké ceny

Koalice ve složení ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD hledá úspory, kde se dá. Primátorka odmítla, že se město bude podílet na opravě Masarykova okruhu za 100 milionů korun. Je to zasmluvněná podmínka španělského promotéra pro konání mistrovství světa motorek v Brně. Bez ní region o další ročník největší sportovní akce v Česku přijde. Brno ani kraj peníze nezaplatí, v kalendáři šampionátu pro příští rok také chybí. Skončila by tak 70-letá tradice nejslavnějšího motoristického závodu v České republice.

Hrozí i masové propouštění

Brněnský rozpočet počítá se snížením provozních výdajů o pět procent, radnice tak má ušetřit 300 milionů korun. „Je velmi těžké hledat úspory ve vysokých částkách. Velká část provozních výdajů spočívá ve mzdách. Pokud nechceme přistoupit k masivnímu propouštění zaměstnanců magistrátu nebo příspěvkových organizací, tak výrazného snížení nákladů nedocílíme,“ dodala Vaňková. Zastupitelé schvalují rozpočet na začátku prosince.

Kontroverzní primátorka

Markéta Vaňková je kontroverzní brněnskou političkou hájící zájmy ODS. Jako právnička pracovala v minulosti pro firmu, která prala špinavé peníze (viz ZDE). Je zapletena do korupční kauzy Stoka, v rámci které měla získat výhodně městský majetek (viz ZDE). Je blízkou přítelkyní dalšího kontroverzního politika ODS Pavla Blažka přezdívaného v Brně pro jeho mafiánské praktiky “Don Pablo”.

Zpracoval Rudolf Hruboň