Brněnští radní za KDU-ČSL a Piráty zakázali pojmenovat renovovanou loď brněnského dopravního podniku, která se nyní jmenuje Dallas, Moskva, což byl její původní název a to přesto, že si to přáli obyvatelé města v anketě. Moskva je přitom stále jedním z partnerským měst Brna. Uvádí se to v článku na serveru Brněnská drbna (viz ZDE).
Nerespektování vůle lidí
Vedení města se rozhodlo, že to budou radní, kdo určí nové jméno, protože se jim nelíbilo, že by loď z roku 1955 měla nést původní název Moskva. To si přitom přáli lidé v anketě. K Moskvě se klonili také lidé z dopravního podniku. Změnu inicioval náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), jeho stranický kolega a radní Jaroslav Suchý uvedl, že za iniciativou stojí společně s náměstkem primátorky Tomášem Koláčným (Piráti). Loď má nést jméno Morava či Bratislava.
Dobový kontext prý pominul
Hladík už dříve uvedl, že prý „každým pojmenováním vysíláme nějakou zprávu, nějakou hodnotu. Nevnímám žádný důvod proč pojmenovávat loď po hlavním městě Ruska”. Suchý uvedl, že z jeho pohledu byla „loď pojmenována v nějakém historickém kontextu, který dnes už neoslavujeme”. Podobně vnímají změnu názvu čtyři zástupci ODS ve vedení města. „Při veškerém respektu k pamětníkům a k tehdejším zaměstnancům dopravního podniku, kteří svépomocí loď postavili, se domníváme, že s přihlédnutím k historickému kontextu není příliš šťastné se vracet k názvu lodi Moskva,” napsali.
Moskva je stále partnerský městem
Hlavní město Ruska je přitom stále jedním z partnerských měst Brna (viz ZDE). Brno se na svých stránkách chlubí, že s Moskvou spolupracuje v mnoha oblastech – hospodářského rozvoje, kultury, školství, dopravy i sportu. Uvedený zákaz tedy jednak svědčí pravděpodobně o neznalosti radních o vztazích Brna a jednak je to další příklad hloupé a nenávistné protiruské kampaně, která u nás probíhá v posledních letech v mnoha oblastech politického a společenského života.
Rudolf Hruboň