Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

BRITŠTÍ SENIOŘI nad 80 let se nedostali na JIP, i když bylo místo

Řada nemocnic v Anglii odmítla v době, kdy v zemi vrcholila první vlna koronavirové pandemie, poskytnout seniorům starším osmdesáti let s onemocněním COVID-19 dostatečné léčení, i když na to měly kapacity. Po tříměsíčním pátrání to uvedl list Sunday Times (viz ZDE).

Národní zdravotní služba zjištění popírá

Nemocnice tak měly činit na základě protokolu k triáži, který vypracovala Národní zdravotní služba (NHS). Ta však popírá, že by protokol kdy vešel v platnost, a tvrzení novin prohlásila za lživé. Triáž, neboli třídění pacientů, je proces, který se ve zdravotnictví užívá běžně. Širší laická veřejnost se však s tímto termínem poprvé seznámila letos na jaře v souvislosti s některými přeplněnými italskými nemocnicemi, kde tamní zdravotníci museli rozhodovat, kterému pacientovi s COVIDem-19 poskytnout lůžko na jednotce intenzivní péče, a kterému nikoliv. Aby lékař nemusel rozhodovat čistě podle svého úsudku, jsou vytvářeny protokoly, které zdravotníkům napomáhají v rozhodnutí, které v případě pandemie často znamenalo rozdíl mezi životem a smrtí.

Člověk přes 80 neměl na JIP nárok

Byť NHS tvrdí, že tento protokol nikdy nevešel v platnost, protože prý kapacity zdravotnického systému nebyly naplněny, noviny Sunday Times uvedly, že se protokol v některých nemocnicích využíval a že z možnosti léčby na jednotkách intenzivní péče fakticky vyloučil všechny seniory starší osmdesáti let a téměř všechny seniory starší 75 let, a to navzdory tomu, že nemocnice volnou kapacitu ještě měly. Během tříměsíčního pátrání redaktoři Sunday Times vyslechli přes 50 svědků z řad lékařů, zdravotníků, pozůstalých i politiků a jejich poradců. Odhalili rovněž nová data, která „ukazují, co se dělo, když většina země musela zůstat doma“.

Dokument vytvořil vládní šéflékař

Počátek problému kopíruje počátek pandemie. Chaos, který nastal uprostřed března, kdy britský premiér váhal se zavedením plošných opatření, se projevil tak, že se virus dostal ve vysoké míře i do rizikových populací. Pro ministerstvo zdravotnictví i NHS bylo klíčové, aby nedošlo k přetížení zdravotnického systému, všichni měli před sebou obrázky ze Španělska, Itálie nebo Číny. 25. března vládní šéflékař Chris Witty představil zdravotníkům dokument s názvem „Sum of 3 domains“, který měl sloužit jako protokol k triáži. Podle dokumentu měli být pacienti tříděni na základě tří hlavních pilířů – věku, kondice a případných dalších zdravotních problémů. Pacientům bylo udělováno skóre, přičemž pokud pacient dosáhl skóre většího než osm, na jednotku intenzivní péče se nedostal.

Je to urážkou lékařů, tvrdí NHS

NHS veškerá tvrzení odmítla ve svém prohlášení, bezprostředně poté, co článek vyšel. „Tato tvrzení jsou hluboce urážlivá vůči všem lékařům, sestrám, terapeutům a záchranářům, kteří se dohromady postarali o více než 110 tisíc vážně nemocných COVIDem-19 během první vlny pandemie,” prohlásil profesor Stephen Powis, zdravotnický ředitel NHS. NHS tvrdí, že dokument nikdy nevyšel oficiálně a nikdy nebyl dán příkaz nebo i doporučení k triáži podle kritérií, které zmiňuje Sunday Times. O tom, zda přesunout pacienta na jednotku intenzivní péče, rozhodovali údajně vždy sami lékaři, tvrdí NHS. Navíc se prý ukázalo, že pro většinu pacientů se jeví jako ideální léčba za pomoci kyslíku, nikoliv invazivní a vysoce rizikové připojení na ventilátory na JIP, tvrdí NHS.

Zpracoval Rudolf Hruboň