Špionážní letoun RC-135 britských vzdušných sil; Foto: Sgt Si Pugsley RAF / Wikimedia Commons

Špionážní letoun RC-135 britských vzdušných sil; Foto: Sgt Si Pugsley RAF / Wikimedia Commons

Zahraniční

BRITSKÝ ŠPIONÁŽNÍ LETOUN narušil hranice Ruska

Britský špionážní letoun narušil hranice Ruska v oblasti mysu Svatý Nos. Novinářům to v pondělí oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Narušení ruských hranic

“Síly protivzdušné obrany ve službě nad vodami Barentsova moře objevily neznámý vzdušný cíl, který směřoval k ruské státní hranici. Aby nedošlo k narušení hranice, byla ze služebních sil protivzdušné obrany vyslána stíhačka MiG-31BM, která jej identifikovala jako britský špionážní letoun RC-135,“ stojí v prohlášení. Ruské ministerstvo zdůraznilo, že vzdušný cíl narušil hranici Ruska v oblasti mysu Svatý Nos. Průzkumný letoun byl akcemi posádky ruské stíhačky následně vytlačen z ruského území.

Zvýšení počtu špionážních letů

Královské letectvo Velké Británie od zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině několikrát zvýšilo počet špionážních letů letouny RC-135. Informovalo o tom britské specializované vydání UK Defense Journal s odvoláním na údaje z ministerstva obrany Spojeného království. Podle informací agentury v prosinci loňského roku průzkumná letadla provedla šest bojových letů a v lednu devět, ale v únoru se jejich počet zvýšil na 12 a v březnu dosáhl maximální hodnoty 18 bojových letů.

Zpracoval Rudolf Hruboň