Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

BRITSKÁ VAKCÍNA zklamala, má vážné nežádoucí účinky. V září měla být hotová

Britská společnost AstraZeneca byla ve spolupráci s vědci z Oxfordu nucena zastavit pokračování testů vakcíny proti koronaviru. Jeden z účastníků projevil nežádoucí účinky. Právě tuto vakcínu chce nakoupit Evropská unie pro občany EU. Oznámila to americká agentura AP (viz ZDE).

Společnost charakter komplikací tají

Jaké nežádoucí zdravotní komplikace se u účastníka ze Spojeného království projevily, společnost neuvedla. Podle tamních serverů má jít o „vážnou nežádoucí reakci“, ze které se prý má účastník zotavit. Nyní probíhá prošetřování situace tak, aby nedošlo k přílišnému zpoždění studie.

Nezdar poslal akcie firmy dolů

Poté, co bylo přerušení studie oznámeno v obchodní publikaci STAT, klesly akcie farmaceutické společnosti se sídlem ve Velké Británii o více než 6 procent. Už na samotném startu vývoje vyjadřovali odborníci obavy, že by se proces schvalování vakcín mohl stát politickým nástrojem, který by byl schvalován v urychleném procesu na úkor spolehlivosti a bezpečnosti látky. Farmaceutické společnosti a americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv trvají na tom, že očkování bude povoleno pouze na základě solidní vědy.

Rudolf Hruboň