Pracovníci odběrového místa na testování onemocnění COVID-19; Foto: Czeva / Wikimedia Commons

Pracovníci odběrového místa na testování onemocnění COVID-19; Foto: Czeva / Wikimedia Commons

Domácí

BRITSKÁ MUTACE se v Česku rychle šíří, situace je alarmující

Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procent. Uvedla to agentura ČTK (viz ZDE).

Britská mutace se brzy stane dominantní

Na Twitteru to uvedl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy vědců Sníh. Situace je podle něj alarmující, dosavadní výsledky označil za velice nepříznivé až šokující. „Nerad přináším špatné zprávy. Podle předběžných výsledků je incidence britské varianty v ČR v řádu několika desítek procent, v některých oblastech možná i přes 50 procent. Britská varianta viru se brzy stane v ČR dominantně přenášeným typem viru SARS-CoV-2, napsal.

Šíření mutace nelze zastavit, pouze zpomalit

V rozhovoru pro televizní stanici CNN Prima News také uvedl, že v Česku už je pravděpodobně v malé míře přítomna i jihoafrická varianta viru, která je také výrazně nakažlivější než původní koronavirus. Vyzval občany k obezřetnosti a dodržování opatření proti šíření viru, situace je podle něj kvůli nekontrolovanému šíření britské mutace v Česku velmi nebezpečná. Šíření mutace nelze zastavit, ale lze jej zpomalit, dodal. Očekává, že v nejbližších dnech bude ministerstvo zdravotnictví výsledky výskytu britské mutace v ČR oficiálně komentovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň