Vykládka americké vojenské pomoci v Kyjevě; Foto : Velvyslanectví USA v Kyjevě

Vykládka americké vojenské pomoci v Kyjevě; Foto : Velvyslanectví USA v Kyjevě

Zahraniční

BRITSKÁ MÉDIA: Zbraně darované Ukrajině končí na černém trhu

Americký vojenský expert Glenn Ignazio vyjádřil znepokojení nad tím, jakým způsobem se v zemi distribuují zbraně a vybavení. Darovaná pomoc nejen z USA, která je přirozeně zdarma, často končí na černém trhu, kde si Ukrajinci musí zboží kupovat. Uvádí se to v článku na britském serveru Daily Express (viz ZDE).

Chaos v Kyjevě

Množí se zprávy, že je logistická operace Kyjeva spojená s rozdělováním zahraniční vojenské pomoci chaotická. Žádná koordinovaná distribuce materiálu údajně neprobíhá a jednotlivé vojenské oddíly tak musejí o zbraně, neprůstřelné vesty a další vybavení v podstatě bojovat. Ba co hůř. Vojenský materiál často končí na černém trhu. Zatímco velké obranné systémy se daří údajně doručovat na správná místa, čím je předmět menší – jde například o vestu nebo ruční zbraň – tím spíše skončí na černém trhu. Dochází tak k paradoxu, kdy Ukrajinci musejí za zbraně, které byly darované zadarmo, platit.

Vláda platí černý trh

Ukrajinská policie a armáda vykupuje vesty za přemrštěné ceny z černého trhu, protože jsou rozkradené, což indikuje významné interní problémy, se kterými se Kyjev při válce s Ruskem potýká. Vláda Kyjeva utrácí miliardy dolarů za vlastní podporu armády. I v květnu se Ukrajině podařilo vybrat část daní, řada podniků je ale zavřená, a proto do státní pokladny neproudí tolik peněz, kolik by prezident Volodymyr Zelenskyj potřeboval. A je zjevné, že i distribuci zahraniční pomoci – která má podporovat uprchlíky i vojáky na frontě – Ukrajinci nezvládají.

Zpracoval Rudolf Hruboň