Velká Británie poslala dvě hlídkové lodě Královského námořnictva k ostrovu Jersey kvůli obavám, že by se mohl stát terčem blokády ze strany francouzských rybářů. Vyostřily se tím pobrexitové spory o lov ryb v kanálu La Manche. Informuje o tom server Novinky.cz (viz ZDE).
Britové se obávají blokace ostrova
Lodě byly vyslány poté, co ve středu večer první ministr Jersey John Le Fondré varoval v rozhovoru britského premiéra Borise Johnsona, že se francouzské rybářské lodě pokusí zablokovat hlavní přístav na Jersey. Johnson podle mluvčího vyjádřil “neochvějnou podporu Jersey v krizi“ a zdůraznil, že jakákoli blokáda přístavu, klíčového pro zásobování, je „neoprávněná“. Mluvčí oznámil vyslání hlídkových lodí, z nichž jedna vyplula už ve středu a druhá ve čtvrtek. K Jersey byly vyslány lodě HMS Severin a HMS Tamar. Obě jsou vyzbrojené dělem a dvěma kulomety. Větší, devadesátimetrový Tamar má i dva rotační vícehlavňové kulomety Minigun.
Francie hrozí přerušením dodávek elektřiny
Už v úterý francouzská ministryně pro zámořská území Annick Girardinová pohrozila ostrovu, že mu budou přerušeny dodávky proudu, pokud neumožní francouzským rybářům lovit ve svých vodách. Situace připomíná napětí z počátku sedmdesátých let mezi Británií a islandskými rybáři. Otázka rybolovu komplikovala vyjednávání dohody mezi Velkou Británií a EU o vztazích po Brexitu.
Jersey jako pozůstatek britského impéria
Jersey je největší a nejjižnější ostrov Normanských ostrovů. Leží v Lamanšském průlivu mezi pobřežím Británie a Francie, v blízkosti pobřeží Normandie. Je to konstituční monarchie se samosprávnou parlamentní demokracií, s vlastními finančním, právním a soudním systémem a s právem na sebeurčení. Viceguvernér je na ostrově osobním zástupcem panovníka Spojeného království. Jersey ale není součástí Spojeného království a je subjektem mezinárodního práva odlišným od mezinárodní subjektivity Velké Británie, která je ale ústavně zodpovědná za obranu ostrova.
Zdroj: Wikipedia.org
Zpracoval Rudolf Hruboň