Srbský prezident Aleksandar Vučič; Foto: Profil A. Vučiče na sociální síti

Srbský prezident Aleksandar Vučič; Foto: Profil A. Vučiče na sociální síti

Zahraniční

BRITÁNIE dodala zakázané zbraně do Kosova. Srbsko protestuje

Srbský prezident Aleksandar Vučić kritizoval Velkou Británii za dodávku protitankových raketových systémů Javelin a protitankových řízených střely NLAW samozvané republice Kosovo, protože se jedná o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 1999.

Nepřátelský krok vůči Srbsku

Srbský ministr vnitra Aleksander Vulin v neděli řekl, že dodávka ATGM Javelin a NLAW ATGM ze strany Spojeného království do samozvané Republiky Kosovo je nepřátelským krokem vůči Srbsku. Média již dříve uvedla, že Londýn předal Javelin a NLAW úřadům v Prištině. Podle vojenských zdrojů bylo dodáno již 50 kusů a očekává se dalších 20. Plánuje se i výcvik kosovských bojovníků v používání těchto systémů. Zdůraznil, že západní partneři byli včas informováni o dodávkách čínských raketových systémů protivzdušné obrany FK-3 do Srbska a tento typ zbraně není na sankčních seznamech.

Porušení rezoluce RB OSN

“Nezapomeňte, že technická dohoda z roku 1999 v Kumanovu počítá s jedinou vojenskou silou v Kosovu – (kontingent pod záštitou NATO) KFOR. Britové nejsou první, kdo je vyzbrojuje. Navíc nebezpečnými raketami, které se ukázaly dobře na Ukrajině. Rozuměli jsme signálu. Proto je moje dnešní otázka na ně velmi jednoduchá: je rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1244 stále v platnosti?” řekl Vučic. “Z právního hlediska se ze všech stran potýkáme s patologickým pokrytectvím. Mohu hrdě prohlásit, že Srbsko respektuje mezinárodní principy a morálku,“ dodal srbský prezident.

Zpracoval Rudolf Hruboň