Lídři Indie, Brazílie, Číny, Ruska a Jižní Afriky se zúčastnili 14. summitu BRICS; Foto: Úřad předsedy vlády Indie / Wikimedia Commons

Lídři Indie, Brazílie, Číny, Ruska a Jižní Afriky se zúčastnili 14. summitu BRICS; Foto: Úřad předsedy vlády Indie / Wikimedia Commons

Ekonomika

BRICS podporuje další spolupráci s Ruskem

Rusko je připraveno dále rozvíjet mnohostrannou spolupráci s Brazílií, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou a podporovat globální roli zemí BRICS, uvedl ruský prezident Vladimir Putin při on-line setkání těchto zemí. Podle Putina mohou národy podpořit globální stabilitu.

Čína kritizovala západní sankce

Čínský prezident Si Ťin-pching kritizoval kroky západních zemí, které se vymezily proti válce na Ukrajině. Označil to za zneužívání mezinárodních sankcí a vyzval Rusko, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku, aby dostály své odpovědnosti ve světě, informuje agentura Reuters. Naše dnešní setkání přichází v klíčovém okamžiku volby pro budoucnost lidstva, jakožto klíčové rozvíjející se trhy a rozvojové země musí země BRICS dostát své odpovědnosti,” řekl Si. “Musíme opustit mentalitu studené války, zamezit konfrontaci a postavit se proti jednostranným sankcím a proti jejich zneužívání,” dodal Si. Globální hospodářské oživení podle čínského prezidenta zůstává složitým procesem, zatímco mír a bezpečnost se stávají stále významnějším problémem.

Rusko má stále silné spojence

Putinova přítomnost na summitu a fakt, že ho nikdo z přítomných lídrů nekritizoval, podle deníku The Wall Street Journal ukazuje strategický význam Ruska v mnoha koutech světa a neochotu dalších významných zemí připojit se k bojkotu Západu. Ani jeden z přítomných lídrů zemí BRICS Moskvu za invazi na Ukrajinu neodsoudil, nekritizoval, a dokonce se o konfliktu nezmínil jako o válce, upozornil dále americký deník. V závěrečném prohlášení z prvního dne summitu je pouze konstatování, že státníci „probrali situaci na Ukrajině“. BRICS je hospodářské sdružení čtyř z deseti nejlidnatějších zemí světa a čtyř z patnácti největších ekonomik světa. Nejedná se tedy o nikterak okrajovou záležitost.

Zpracoval Rudolf Hruboň