Ministr zahraničím EU Josep Borrell; Foto: Evropský parlament / Wikimedia Commons

Ministr zahraničím EU Josep Borrell; Foto: Evropský parlament / Wikimedia Commons

Zahraniční

BORRELL: EU vydala na Ukrajinu více peněz než na kteroukoli jinou zemi

Evropská unie utratila od roku 2014 za Ukrajinu více než 17 miliard eur, což je více než za kteroukoli jinou zemi, řekl na Mnichovské bezpečnostní konferenci Josep Borrell, šéf unijní diplomacie.

17 miliard do černé díry

„Koordinujeme naše akce s Ukrajinou ve větší míře než s kteroukoli jinou zemí. Zemi jsme finančně podpořili. 17 miliard eur je poměrně hodně peněz,“ prohlásil zástupce EU. Podle jeho slov unie prý nadále trvá na reformách na Ukrajině. Borrell dodal, že neexistuje žádná země, za níž by EU „utratila více peněz“. Mezinárodní finanční pomoc je na Ukrajině mohutně rozkrádána oligarchickými gangy, které v této souvislosti korumpují místní politiky. Z tohoto důvodu se západní finance k obyčejným občanům Ukrajiny v podstatě nedostanou a země dále chátrá.

Eskalace konfliktu

Tento týden se situace na kontaktní linii v Donbasu vážně vyhrotila: Kyjev ignoruje veškeré dříve uzavřené dohody, většinu své armády soustředil na hranici s územím ovládaným povstalci a pravidelně ostřeluje domobranu, a to i s použitím techniky, která je zakázaná Minskými dohodami. Úřady Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky kvůli tomu zahájily evakuaci žen, dětí a starých lidí do Rostovské oblasti Ruska a také vyhlásily všeobecnou mobilizaci. Konflikt na východě Ukrajiny trvá již osm let, za tu dobu se podle OSN stalo oběťmi více než 13 000 lidí, dalších asi 44 000 bylo zraněno.

Zpracoval Rudolf Hruboň