Britský premiér Boris Johnson; Foto: John Hemming (Flickr) / Wikimedia Commons

Britský premiér Boris Johnson; Foto: John Hemming (Flickr) / Wikimedia Commons

Zahraniční

BORIS JOHNSON: Brexit není konec, ale začátek

“Odchod Británie z Evropské unie není koncem, ale začátkem a okamžikem národního obrození a změny”. Na videozáznamu, který hodinu před Brexitem zveřejnil na Twitteru, to řekl britský premiér Boris Johnson.

EU se vydala směrem, který Británii nevyhovuje

Evropská unie se podle něj vydala směrem, který Británii už nevyhovuje. „Nejdůležitější věcí, kterou je třeba dnes večer říct, je, že tohle není konec, ale začátek,” řekl britský premiér. „Toto je moment, kdy začíná svítat a kdy se opona zvedá k novému jednání v našem skvělém národním dramatu,” dodal. Brexit je podle Johnsona i příležitostí využít „znovunabyté suverenity” a zajistit změny, které si lidé přejí. Těmi jsou podle předsedy vlády mimo jiné lepší kontrola migrace, rybolovu či uzavírání nových obchodních dohod.

Okamžik, o kterém jsme si mysleli, že nikdy nepřijde

Britská společnost se teď podle premiéra dělí na tři části. Pro jednu z nich Brexit představuje „okamžik naděje, okamžik, o kterém si mysleli, že nikdy nepřijde”. Druhá skupina pociťuje „úzkost a ztrátu”. Třetí částí britské společnosti, která je podle premiéra možná největší, se „začala obávat, že celá ta politická pře nikdy neskončí”. Úkolem britské vlády je teď podle Johnsona zemi sjednotit a vést kupředu.

Rudolf Hruboň