V Bolívii byly letos potvrzeny největší zásoby lithia na světě, jak se uvádí v článku na odborném serveru O energetice (viz ZDE). Plánovanou těžbu nyní ohrožuje převrat, ke kterému v zemi došlo.
Patnáctkrát větší zásoby lithia než v ČR
Podle provedených průzkumů jsou zásoby lithia v Bolívii až dvojnásobně větší, než se doposud předpokládalo. Bolívie tak disponuje minimálně 15-krát větším množstvím lithia, než kterým dle odhadů disponuje ČR. Bolivijský president Evo Morales, který v roce 2006 znárodnil těžbu nerostných surovin, chtěl aby i v případě zapojení zahraničních firem do těžby byl zvolen model, který respektuje svrchovanost státu nad nerostnými zdroji. Dohodu uzavřel s čínskou a německou firmou.
Po převratu bude nyní vše asi jinak
Vše asi nyní bude jinak. Po převratu, za kterým je cítit rukopis americké zpravodajské služby CIA, se k moci derou politici financovaní Spojenými státy, jako např. Jeanine Áňezová, která se jako místopředsedkyně bolivijského Senátu prohlásila samozvanou dočasnou prezidentkou země. Lze předpokládat, že nerostné zdroje přejdou pod správu amerických společností, které cítí v těžbě velkou příležitost pro extrémní zisky. Lithium je totiž materiálem, ze kterého se vyrábí baterie pro elektromobily.
Morales rezignoval po výhružkách
V říjnu legálně zvolený prezident Evo Moráles rezignoval na základě hrozby vojenského puče a jeho fyzické likvidace, když následně odcestoval do Mexika, kde získal politický azyl. Morales z exilu označil proklamaci Áňezové za puč. „Odehrál se nejmazanější a nejohavnější státní převrat v historii. Senátorka, obklopená skupinou kompliců a vedená armádou i policií zasahující proti lidem, provedla puč a prohlásila se dočasnou prezidentkou Bolívie, aniž by k tomu měla legislativní kvorum,“ napsal Morales na Twitteru.
Rudolf Hruboň