Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

BOJ O ROPU: Rusko odmítlo pokusy USA o obsazení ropných polí v Sýrii

Rusko odmítlo plány amerického ministerstva obrany na obsazení ropných polí v Sýrii pod záminkou “ochrany před islámskými teroristy”.

Mezinárodní banditismus

Mluvčí Ministerstva obrany Ruska generálmajor Igor Konašenkov zdůraznil, že všechny zásoby uhlovodíkových surovin a jiných užitkových nerostů na území Syrské arabské republiky nepatří americkým ochráncům před teroristy IS“, nýbrž výhradně Syrské arabské republice. Konašenkov dodal, že ani v mezinárodním právu, ani v samotném americkém zákonodárství není a nemůže být ani jeden zákonný úkol pro americká vojska na ochranu syrských zásob uhlovodíkových surovin před samotnou Sýrií a jejím lidem „A proto všechno, co nyní dělá Washington – dobytí a udržování pod svou ozbrojenou kontrolou ropných polí na východě Sýrie – je prostě mezinárodním banditismem,“ prohlásil.

Boj o přístup k syrské ropě

„Skutečná příčina této nezákonné činnosti USA v Sýrii je vzdálena Washingtonem vyhlašovaným ideálům svobody a heslům boje proti terorismu. Jak svědčí satelitní snímky ruské vojenské rozvědky, jak před porážkou Islámského státu, tak i po něm se syrská ropa pod spolehlivou ochranou amerických vojáků aktivně těžila a posílala ve velkém množství za hranice Sýrie pro zpracování,“ prohlásil Konašenkov. Rovněž poukázal, že Washington oficiálně vyhlásil sankce na dodávky ropných výrobků do Sýrie, které platí nejen pro americké společnosti, ale i pro jakékoli jiné. „Pod ochranou amerických vojáků a příslušníků soukromých vojenských společností se posílají autocisterny z ropných polí ve východní Sýrii tajně do jiných zemí. V případě jakéhokoliv útoku na takovou autokolonu se na její ochranu ihned nasazují speciální jednotky a bojové letectvo USA. Mimochodem i samotná těžba ropy se provádí za pomoci zařízení, které bylo dodáno předními západními korporacemi nehledě na všechny americké sankce,“ dodal.

USA vydělávají na kradené ropě

Jak uvedl Konašenkov, vývoz ropy realizuje společnost Sadcab, kterou kontrolují USA, a která byla založena při takzvané Autonomní administrativě Východní Sýrie. Příjmy z pašování syrské ropy přicházejí prostřednictvím brokerských společností, které s touto administrativou spolupracují, na konta amerických soukromých vojenských společností a tajných služeb USA„S ohledem na to, že cena jednoho barelu pašované syrské ropy činí 38 USD, přesahuje roční příjem z tohoto ‘soukromého byznysu’ amerických státních služeb 30 milionů dolarů. Kvůli takovému nepřetržitému, nekontrolovanému a nezdaněnému finančnímu proudu bude vedení Pentagonu a CIA ochotno chránit a bránit ropné vrty v Sýrii před mýtickými ‘tajnými buňkami IS’ donekonečna,“ uzavřel celou věc generálmajor.

Rudolf Hruboň