Prototyp letounu Boeing 777X; Foto: Dan Nevill / Wikimedia Commons

Prototyp letounu Boeing 777X; Foto: Dan Nevill / Wikimedia Commons

Ekonomika

BOEING: Trup nového modelu 777X se při zkouškách roztrhl

Trup nového letounu 777X americké společnosti Boeing se při zářijovém testu pevnosti struktury roztrhl. Informoval o tom americký list Seattle Times (viz ZDE).

Testovací letoun je už nepoužitelný

Boeing podrobnosti testu utajoval, list Seattle Times však získal fotografie ukazující rozsah poškození. Testovací letoun je už podle listu nepoužitelný. Společnost Boeing listu sdělila, že ještě nedokončila podrobnou analýzu zářijového incidentu. Dosavadní poznatky nicméně podle firmy podporují názor, že událost prý výrazněji neovlivní design letadla či přípravy jeho prvního letu. Mluvčí podniku rovněž uvedl, že výsledek testu prý nepovede k dalším průtahům v projektu, který již dříve zdržely problémy spojené s vývojem motoru. Dodal, že první let by se měl uskutečnit začátkem příštího roku a první stroj by měl být dodán zákazníkovi údajně již v roce 2021.

Problémy s modelem 737 MAX

Boeing se nyní potýká s komplikacemi kolem letadel 737 MAX, jejichž provoz byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii. Podnik čelí desítkám soudních sporů s rodinami pasažérů, kteří při nehodách zahynuli. Firmu také vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a Kongres. Kdy a zda vůbec se letouny 737 MAX vrátí na nebe je zatím nejasné. Původně avizované termíny byly již několikrát posunuty vzhledem k tomu, že se objevily další konstrukční závady tohoto nepovedeného modelu. Některé aerolinie a piloti již odmítají s opravenými letadly lítat pro ztrátu důvěry v konstruktérské a výrobní schopnosti firmy Boeing.

Rudolf Hruboň