Ilustrační foto: National Transportation Safety Committee / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: National Transportation Safety Committee / Wikimedia Commons

Zahraniční

BOEING: Svět Američanům nevěří a uzemnil letadla 737 MAX

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) v úterý pozastavila lety nejnovější verze Boeingu 737 MAX. Důvodem byla havárie stroje v Etiopii. Už předtím uzavřely svůj vzdušný prostor pro tento typ letadla Německo, Francie a Irsko i Velká Británie. V USA provoz tohoto typu nebyl zakázán a Boeing trvá na tom, že jsou tato letadla bezpečná. Akcie firmy ale ještě před zahájením obchodování odepsaly 11 procent.

Zvyšující se počet havárií

V nových verzích letounu je instalován nový systém, který má zabránit pádu po ztrátě vztlaku. Boeing ovšem o této změně v manuálu neinformoval. Panuje podezření, že právě tento systém přispěl k loňské nehodě téhož typu v Indonésii. V úterý odpoledne zakázaly nad svým vzdušných prostorem letadla typu Boeing 737 MAX Německo a Irsko. Ještě dříve vzlety a přistání letadel tohoto typu, která spadla dvakrát za půl roku, kvůli bezpečnosti zakázaly Velká Británie, Čína, Austrálie, Singapur, Argentina a Etiopie. Létat s tímto modelem také přestala řada aerolinek. Letoun Boeing 737 Max je nový, v provozu je od roku 2017.

Pro Boeing je to velký problém

Pro americkou společnost Boeing je vlna zákazů velká rána. Británie je třetím největším leteckým trhem světa. Výrobce v úterý uvedl, že za poslední měsíce dodal aerolinkám 95 letadel, z toho je asi poloviny model 737 MAX. Tento typ má v současné době rozhodující podíl na tržbách a ziscích firmy. Přestože se zástupci Boeingu zoufale snaží přesvědčit svět o údajné bezpečnosti jejich letounů, většina zemí jim už nevěří a provoz těchto letadel zakázala. Akcie Boeingu v úterý v reakci na problémy firmy na burze v New Yorku klesly o 11 procent.

Rudolf Hruboň