Vakcína proti koronaviru firmy AstraZeneca; Foto: Gencat / Wikimedia Commons

Vakcína proti koronaviru firmy AstraZeneca; Foto: Gencat / Wikimedia Commons

Zahraniční

BLOOMBERG: V Itálii našli ukrytých 29 milionů dávek vakcíny od AstraZeneky

Italské úřady objevily v továrně AstraZeneky uskladněných 29 milionů dávek vakcíny proti COVIDu-19, uvedl ve středu italský list La Stampa. Podle něj zřejmě do Itálie dorazily z továrny Halix v Nizozemsku. Nález potvrdily úřady EU, uvedla agentura Bloomberg (viz ZDE).

Vakcíny pro Velkou Británii

La Stampa se odvolala na zdroje z EU, podle nichž byly tyto vakcíny určeny pro Velkou Británii. Nemohly však být vyvezeny poté, co EU omezila export a umožňuje ho jen po předchozím schválení. Ze stejného důvodu byl z Itálie zakázán vývoz 250 000 dávek AstraZeneky do Austrálie. Podle italského listu AstraZeneca neupozornila evropské úřady, že jsou tyto vakcíny uloženy ve firmě Catalent ve městě Agnani jihovýchodně od Říma, kde se balí pro distribuci. Ale po inspekci v továrně Halix se začal evropský komisař pro jednotný trh Thierry Breton zajímat, kam šly vakcíny vyrobené v této zemi. A když to zjistil, upozornil italské úřady. Jeden z vyšetřovatelů, který nechtěl být jmenován, řekl Bloombergu, že nález jasně prokazuje, že AstraZeneca má větší kapacity dodávek, než tvrdí.

Policie zasahovala v továrně

Zástupce společnosti Catalent Mario Gargiulo potvrdil agentuře, že v areálu továrny v Agnani zasahovala vojenská policie a zjistila, že je vše je prý v pořádku. Catalent podle Gargiula posílá nadávkované vakcíny v lahvičkách do belgického distribučního střediska AstraZeneky a nemá nic společného s jejich další distribucí. Neví, zda byly určeny pro Británii. Se slovy o distribuci ale zřejmě neříkal pravdu, protože do Austrálie měly zamířit vakcíny přímo z Itálie a jejich vývoz zablokoval Řím. AstraZeneca je pod tlakem evropských úřadů, protože nedodala během prvního kvartálu dvě třetiny slíbených dávek vakcín do EU, zatímco pro Británii dávky nekrátí. Do Británie šlo z EU na deset milionů dávek různých vakcín. Opačným směrem ani jedna, i když výroba v jedné ze dvou britských továren jede naplno. EU má ve středu představit návrh zákona, jenž omezuje vývoz vakcín.

Zpracoval Rudolf Hruboň