Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

BLOOMBERG: V Evropě začíná docházet nafta. Její ceny budou nadále stoupat

V některých částech Evropy podle šéfa španělské ropné rafinerie Repsol SA začíná být nedostatek paliva. Na vině je ztráta dodávek ruské nafty spolu s přerušením výroby pohonných hmot ve Francii, píše agentura Bloomberg (viz ZDE).

Ceny nafty budou stoupat

„V některých evropských zemích nám docházejí střední destiláty,“ řekl generální ředitel Josu Jon Imaz v rámci hovoru k výsledkům hospodaření, přičemž měl na mysli kategorii ropných produktů, do které patří nafta, topný olej a letecké palivo. V příštích měsících je možné, že uvidíme vysoké ceny nafty.Evropa dlouhodobě dováží více středních destilátů, než sama vyváží. Spotřeba těchto destilátů je v tomto ročním období obvykle zvýšená kvůli zimní poptávce po vytápění. K mimořádně napjatému trhu letos přispěly také protiruské sankce, které stále více omezují dovoz ruské ropy do zemí Evropské unie. Nedostatek zásob mají také Spojené státy.

Stávky rafinerií ve Francii

Nedávné stávky ve Francii, které vyřadily rafinerie z provozu, rovněž dostaly trh pod tlak, uvedl Imaz. To vyvolalo prudký nárůst dovozu. Importy nafty do EU přitom od července do září klesaly. Od začátku února budou navíc sankce EU zakazovat dodávky téměř všech rafinovaných ropných produktů po moři – včetně nafty – z Ruska, které je největším zahraničním dodavatelem v regionu. Očekává se, že EU nahradí výpadek ruských dodávek vyšším dovozem například z Blízkého východu, bude to ale za vyšší ceny než z Ruska. To dále podpoří již tak vysokou inflaci, protože ceny nafty mají přímý vliv na ceny přepravních služeb a to se dále promítá do cen veškerého zboží.

Zpracoval Rudolf Hruboň