Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

BLOOMBERG: USA opět odložily hromadnou výrobu stíhaček F-35

Americké ministerstvo obrany se rozhodlo opět odložit hromadnou výrobu supermoderních stíhacích letounů F-35. Rozhodnutí se opakovaně odsouvá již od roku 2017. Informovala o tom agentura Bloomberg ve svém článku (viz ZDE).

Opakované odkládání zkoušek

V článku se uvádí, že důvodem nového rozhodnutí se staly opět neuskutečněné zkoušky bojového letounu, které byly původně naplánovány na prosinec. Nový termín schválení hromadné výroby, která bude stát přibližně 398 miliard dolarů, je březen letošního roku. Testování stíhaček F-35, které by simulovalo podmínky boje, se odkládá již od roku 2017. Tisková mluvčí zástupce šéfa Pentagonu Jessica Maxwellová uvedla, že zkoušky byly prý tentokrát odloženy kvůli technickým problémům a také kvůli pandemii COVIDu-19. Ke stanovení nového data zkoušek stíhaček bude prý zapotřebí provést “další expertízy”. Analytici Bloombergu se domnívají, že týmu nového prezidenta Joea Bidena se všechny nezbytné materiály, které následně rozhodnou o osudu výroby stíhaček F-35, dostanou do rukou až za několik měsíců.

Opakované technické problémy

Lockheed Martin F-35 Lightning II je americký bojový letoun, který vznikl jako výsledek programu Joint Strike Fighter (neboli společný útočný stíhač), vyhlášeného ministerstvem obrany USA za účelem vytvoření jednotné víceúčelové stíhačky, která by byla zařazena do výzbroje jak americké armády, tak spojenců NATO. Díky tomu by mělo být možné stroje vyrábět ve velkých sériích, což by mělo podstatně snížit jejich cenu. Projekt se však od začátku potýká s technickými problémy (viz ZDE a ZDE) a již vyrobené letouny postihly nehody (viz ZDE a ZDE). Vyskytují se také problémy s mezinárodní spoluprací na výrobě letounu. Např. účast Turecka byla ze strany USA pozastavena jako sankce za turecký nákup ruských systémů protivzdušné obrany S-400 namísto amerického systému Patriot.

Zpracoval Rudolf Hruboň