Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

BLOOMBERG: Ruský běžný účet je v rekordním přebytku. Sankcím navzdory

Přebytek bilance běžného účtu Ruska za první čtyři měsíce letošního roku vystoupil na 95,8 miliardy USD (2,3 bilionu Kč). To je maximum nejméně od roku 1994 a znamená to prudký růst ve srovnání se stejným obdobím loni, kdy přebytek činil 27,5 miliardy USD. S odkazem na data ruské centrální banky to uvedla agentura Bloomberg (viz ZDE).

Posilování ruské ekonomiky

Přispěl k tomu prudký růst cen ropy a zemního plynu a naopak pokles dovozu vlivem sankcí uvalených na Rusko kvůli vojenské operaci na Ukrajině. Spolu s propadem dovozu udrží tento vývoj pravděpodobně běžný účet Ruské federace v přebytku i nadále, uvedl analytik Scott Johnson. Stabilní přiliv příjmů z vývozu, hlavně energií, spolu s přísným omezením pohybu kapitálu podporují také ruský rubl. Ten se díky tomu stal v letošním roce nejvýkonnější měnou na světě. V pondělí rubl posiloval a vůči euru se přiblížil maximu za pět let.

EU chce ukončit dovoz z Ruska

Někteří západní ekonomové upozorňují, že Evropská unie plánuje omezení dovozu uhlí a ropy z Ruska, což zasáhne jeho vývoz. Také dovoz do Ruska by se mohl obnovit, protože se najdou noví dodavatelé a nové cesty. EU nyní jedná o krocích, které mají omezit dovoz ropy z Ruska. Pokles dovozu ropy by se však měl projevit až po určité době. I v případě omezení dodávek ropy by ale přebytek bilance běžného účtu Ruska v letošním roce podle odhadu společnosti Capital Economics mohl dosáhnout až 264 miliard USD. To je více než dvojnásobek loňské úrovně, kdy činil 122 miliard USD.

Zpracoval Rudolf Hruboň