Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ekonomika

BLOOMBERG: Rusko vytváří „stínovou flotilu“ tankerů, aby obešlo ropné embargo

Moskva začíná organizovat “stínovou flotilu” ropných tankerů se skrytými vlastníky, aby obešla sankce na přepravu ruské ropy po moři, které začnou brzy platit. Uvádí to ve svém článku agentura Bloomberg (viz ZDE).

Růst dodávek do Asie

Podle údajů citovaných v článku zveřejněném v sobotu na webu agentury byl objem ruské ropy přepravené po moři v září vyšší než v únoru. Zároveň se podle odhadů Bloombergu výrazně snížil objem dodávek energie do evropských zemí a zvýšil se objem dodávek do Asie, ale i neidentifikovaných odběratelů. Podle agentury je to údajně dáno tím, že „vzniká velká stínová flotila tankerů s neznámými vlastníky“.

Růst překládek

Udržení exportu 4 milionů barelů ropy denně si vyžádá velký počet lodí, které se plánují přidat k 240 tankerům používaným k přepravě íránské a venezuelské ropy, uvádí agentura Bloomberg. Podle agentury se navíc očekává nárůst případů překládky ropy z jedné lodi na druhou. Je to způsobeno rizikem přímého vývozu ropy z ruských přístavů v rámci sankcí a také nutností využívat na dálkových trasách větší tankery, které se kvůli své velikosti nemohou dostat do ruských přístavů v Baltském moři.

Zpracoval Rudolf Hruboň