Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ekonomika

BLOOMBERG: Recese v eurozóně je podle odborníků nevyhnutelná

Riziko hospodářské krize na území eurozóny je nejvyšší od července roku 2020. Mezi odborníky rostou obavy, že nedostatek energetických zdrojů může během zimy způsobit značný pokles ekonomické aktivity, jak uvádí agentura Bloomberg (viz ZDE).

Ohrožené Německo

Dotázaní ekonomové v průzkumu pro agenturu Bloomberg uvedli, že pravděpodobnost poklesu hrubého domácího produktu minimálně ve dvou čtvrtletích v příštích dvanácti měsících je asi osmdesátiprocentní. Ještě před pár týdny bylo toto riziko asi o dvacet procentních bodů nižší. Hrubý domácí produkt v Německu začne pravděpodobně klesat už během tohoto čtvrtletí. Domácnosti a podniky v Evropě se připravují na možné energetické příděly poté, co Rusko přiškrtilo dodávky plynu do regionu. Dopady tohoto kroku na Evropu však mohou být dalekosáhlé, neboť už nyní se evropské státy potýkají třeba s rekordně vysokou mírou inflace.

Nejméně stagnace

Průzkumy mezi evropskými podniky také signalizují, že hospodářská aktivita od července postupně klesá a ani v nejbližší době se zlepšení nečeká. Analytici Evropské centrální banky na druhé straně pokles hrubého domácího produktu eurozóny v poslední prognóze vyloučili. Počítají s tím, že ekonomika států, které platí eurem, bude “jen” stagnovat. Pokles hospodářské aktivity může souviset i s postupným navyšováním úrokových sazeb. Evropská centrální banka totiž v posledních týdnech začala reagovat na stále rostoucí míru inflace. Ekonomové ale zároveň v blízké budoucnosti čekají i jejich další navyšování.

Zpracoval Rudolf Hruboň