Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

BLOOMBERG: Protiruské sankce způsobí v Evropě nedostatek pohonných hmot

Jakmile vstoupí zákaz dovozu ruské ropy do zemí Evropské unie, očekává se během nastávající zimy, kdy roste poptávka, prudký pokles zásob nafty a benzínu v celé EU. Upozorňuje na to agentura Bloomberg (viz ZDE).

Pokles zásob, růst cen

Podle odhadů konzultační společnosti Wood Mackenzie se zásoby nafty v severozápadní Evropě v únoru propadnou na 210,4 milionu barelů, což je nejméně od roku 2011, zatímco hrozící embargo na ruskou ropu naplánované na stejný měsíc žene ceny nafty nahoru. “Pokles v únoru se očekává kvůli ukončení ruského dovozu v období sezónně vysoké poptávky,” řekl hlavní analytik Wood Mackenzie James Burleigh a varoval, že “dovoz z alternativních zdrojů na delší vzdálenosti může být omezen.”

Závislost na Rusku

Nafta pomáhá pohánět velké části evropské ekonomiky a více než třetina stále pochází z Ruska. Vzhledem k tomu, že EU nyní potřebuje mnohem více nafty, než dokáže vyrobit, může se situace ještě zhoršit kvůli nedávným stávkám ve francouzských rafineriích, které zastavily výrobu paliva. Mezitím ceny nafty v EU a USA již zaznamenaly nejprudší nárůst za poslední měsíce, přičemž navýšení ceny paliva vůči ropě výrazně převyšuje sezónní normy na celém světě.

Zpracoval Rudolf Hruboň