Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

BLOOMBERG: Počet zemí ochotných platit za plyn rublem nadále roste

Dalších 10 zákazníků ze světa si kvůli nákupu ruského plynu otevřelo rublové účty u ruské Gazprombank. To už dohromady činí 20 klientů, kteří jsou ochotni za ruské energie platit ruským rublem, uvádí agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje (viz ZDE).

Evropa hledá cesty jak zaplatit

Evropští odběratelé už týdny zkoumají, jak splnit nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina, aby za odběr ruského plynu od dubna platili v rublech, a neporušit přitom sankce Evropské unie uvalené na Rusko za jeho vojenskou operaci na Ukrajině. Podle nového mechanismu si zájemci musí otevřít účty dva, jeden v zahraniční měně a jeden rublový. Platba se složí na zahraniční účet a Gazprombank ji následně převede na rubly. To odmítlo kupříkladu Polsko nebo Bulharsko, Moskva jim za to v odpovědi zastavila koncem dubna dodávky.

Do konce května platby za duben

Koncem tohoto měsíce vyprší termín pro zaplacení dubnových dodávek pro přední západoevropské odběratele. Rusko se tak snaží reagovat na obavy EU, že platební mechanismus může porušovat sankce. Podle zdroje blízkého Gazpromu současné podmínky znamenají, že transakce je fakticky dokončena, jakmile kupující složí peníze v Gazprombank v zahraniční měně. Následný přepočet na rubly je automatický a nezapojuje se do něj centrální banka, proti které země EU zavedly sankce. EU zatím neuvedla, zda má pořád obavy z porušení sankcí při tomto způsobu placení.

Zpracoval Rudolf Hruboň