Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ekonomika

BLOOMBERG: Nad Evropou se vznáší strašáci recese a stagflace

Evropská unie se dostala pod ekonomický tlak ze všech stran s pochybnostmi, zda se Evropská centrální banka dokáže vyhnout recesi nebo stagflaci, jak uvádí ve svém příspěvku agentura Bloomberg (viz ZDE).

Strašák jménem recese

“Recese je slovo, kterému se centrální banky a političtí vůdci snaží vyhnout. Podle investorů a představitelů společností je nebezpečí recese reálné, zejména v Evropě,” uvádí příspěvek. Jak agentura připomíná, vrcholoví manažeři a experti velkých finančních organizací jako JPMorgan Chase, HSBC, Goldman Sachs varovali před hrozbou recese v eurozóně. „Nebezpečí recese vystoupilo do popředí uprostřed velkých výzev, kterým čelí ekonomika eurozóny: pokračující vysoká inflace, krize na Ukrajině a výsledná zhoršující se energetická krize,“ uvádí Bloomberg.

Sankcemi se EU poškozuje

Po zahájení speciální vojenské operace Ruska na Ukrajině zesílily západní země sankční tlak na Moskvu. Nyní Evropská komise projednává šestý balíček omezujících opatření, který zahrnuje zejména postupné ukončení dovozu ruské ropy. Země, které podporují Ukrajinu a uvalují sankce proti Rusku, tak zároveň poškozují své vlastní ekonomiky. Evropské firmy vykazují známky krize uprostřed rekordního růstu cen a zmenšující se poptávky. Evropa se dostala pod tlak ze všech stran, což nutí investory sledovat, zda netlačí už tak křehkou ekonomiku do recese, shrnuje Bloomberg.

Zpracoval Rudolf Hruboň