Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

BLOOMBERG: Maso se v USA stává potravinou pro bohaté

V souvislosti s prohlubující se koronavirovou krizí ve Spojených státech začalo z obyčejných obchodů mizet maso. Jiná je situace v obchodech, kde si mohou dovolit nakupovat hlavně lidé s vysokým příjmem. Uvádí se to v článku agentury Bloomberg (viz ZDE).

Ceny masa prudce vzrostly

Ve velkých továrnách pracují často lidé z chudších rodin, kteří si nemohou dovolit být nemocní. Spotřebitelé v USA bojují s růstem nezaměstnanosti a ztrátou příjmu, což ovlivňuje jejich výběr: platit víc za maso, jehož ceny od začátku dubna prudce vzrostly, nebo se bez něj obejít. Bloomberg píše, že pandemie odhalila sociální a ekonomickou nerovnost v USA a více se dotkla lidí s nízkým příjmem. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí USA sdělilo, že koronavirem onemocnělo několik tisíc zaměstnanců masného průmyslu. K šíření infekce přispěla skutečnost, že v této sféře je obtížné dodržovat minimální vzdálenosti. Přední výrobci masa v USA varovali před eventuálním nedostatkem produkce kvůli COVID-19 a kvůli uzavření řady velkých továren.

Počet mrtvých se blíží 100 tisíc

Státní systém je ve Spojených státech tvrdě zasažen pandemií koronaviru. Nakažených je již přes 1,4 milionu a počet mrtvých se blíží 100 tisíc obětí. Zmatek v nařízeních pro potlačení epidemie mezi jednotlivými státy a chybějící jednotné vedení prohlubuje chaos. Zatímco některé státy přes rostoucí počet obětí nezodpovědně podlehly podnikatelské lobby a začaly uvolňovat omezení, jiné státy se neúspěšně snaží své občany ochránit. Hranice mezi jednotlivými státy, které byly jinde ve světě uzavřeny, zůstávají v USA propustné. Nemocnice kolabují a běžnou záležitostí se staly mobilní márnice v kamionech. Prezident Donald Trump a jeho administrativa nechce přijmout odpovědnost za selhání a snaží se hledat důvody kolapsu jinde – hlavně u znepřátelené Číny.

Rudolf Hruboň