Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

BLOOMBERG: Jednota EU se hroutí. Už čtyři kupci plynu zaplatili v rublech

Už čtyři evropské země zaplatily ruskému Gazpromu v rublech. Uvádí to na základě informací od svých zdrojů agentura Bloomberg (viz ZDE).

Účty v rublech má již 10 zemí

Podle osoby blízké ruskému plynárenskému gigantu Gazprom PJSC již čtyři evropští odběratelé plynu zaplatili za dodávky v rublech, jak požadoval prezident Vladimir Putin. Deset evropských společností si již otevřelo účty u Gazprombank, které jsou potřebné ke splnění ruských platebních požadavků, uvedla agentura. Rusko ve středu přerušilo dodávky plynu do Polska a Bulharska poté, co tyto země odmítly Gazpromem navržený mechanismus rublových plateb.

Ceny plynu opět strmě rostou

Evropská unie oznámila, že ruský krok považuje prý za “vydírání celé EU,” na které 27 států údajně odpoví společně – zatím však není zřejmé, jaká opatření Brusel přijme. Na tento krok však okamžitě reagovala cena zemního plynu na nizozemské burze růstem skoro o dvacet procent. Evropská unie aktuálně chystá již šestý balík protiruských sankcí kvůli ruské vojenské operaci na Ukrajině. Zatím se však vždy úzkostlivě vyhýbala diskusi o zastavení dovozu ruské ropy a plynu. Na tom trvají především Němci a Maďaři.

Zpracoval Rudolf Hruboň