Snížení dodávek zemního plynu z Ruska donutilo Evropu začít využívat zásoby vytvořené pro spotřebu během vrcholu nadcházející zimní sezóny, uvádí ve svém článku agentura Bloomberg (viz ZDE).
Zásoby začaly klesat
Pokles dodávek zasáhl Francii , Itálii , Rakousko a Německo . Důvodem je rozhodnutí Gazpromu pozastavit provoz plynových turbín Siemens kvůli problémům s jejich opravou. Zásoby v evropských podzemních zásobnících plynu poprvé od poloviny dubna klesly. Podle posledních údajů se zásoby snížily o jeden procentní bod, i když plyn je obvykle vtlačován pouze v letním období a přijaté objemy jsou skladovány až do vrcholu zimní sezóny. Podle pesimistické prognózy v případě úplného odstavení Nord Streamu nebude Evropa schopna akumulovat zásoby plynu na úroveň stanovenou EU do začátku topné sezóny.
Pokles dodávek na třetinu
Gazprom na začátku týdne oznámil, že kvůli omezením na kompresorové stanici Portovaja bude schopen dodávat plyn přes Nord Stream v množství pouze do 100 milionů metrů krychlových denně proti plánovaným 167 milionům. Kvůli průtahům při opravě turbín německé společnosti Siemens mohou být na stanici použity pouze tři plynové kompresorové jednotky a proto Gazprom ve středu oznámil, že zastavuje provoz další plynové turbíny v Portovaja. V souvislosti s tím od 16. června bude moci dodávat plynovodem maximálně 67 milionů metrů krychlových plynu denně.
Údržba turbíny Siemens
Klíčová zařízení pro provoz plynovodu se podle Bloombergu nemohou vrátit po údržbě z Kanady kvůli protiruským sankcím. Turbínu, která musí projít technickou kontrolou, nechce Kanada do Ruska vrátit. Agentura Reuters s odvoláním na kanadské ministerstvo přírodních zdrojů uvedla, že Ottawa a Berlín situaci s turbínami konzultují. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov opakovaně poznamenal, že Moskva nikdy nepoužila dodávky plynu k potrestání někoho, ale prodává palivo výhradně ve svém vlastním zájmu, pro zvýšení blahobytu Rusů a na komerční bázi.
Zpracoval Rudolf Hruboň