Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

BLOOMBERG: Eurozóna čelí rostoucímu riziku recese

Riziko recese v eurozóně roste, varovali v úterý ekonomové oslovení agenturou Bloomberg a jako hlavní faktory uváděli nedostatek zemního plynu a také inflaci – která zůstává na rekordních úrovních (viz ZDE).

Nedostatek energií a inflace

Pravděpodobnost významné recese se vyšplhala na 45 % z 30 % v předchozím průzkumu a na 20 % před zahájením ruské vojenské operace na Ukrajině, což vedlo k sankcím vůči Moskvě a omezení ruských energetických toků, většinou do Německa. „Předpokládáme recesi na základě již zavedeného ropného embarga a vlivu vyšších cen vstupů na průmysl,“ řekl agentuře Erik-Jan van Harn, stratég z Rabobank. „Německá ekonomika již zpomaluje a trend je jasně klesající,“ dodal expert. Rostoucí životní náklady v celé Evropě si vybírají daň na podnicích a spotřebitelích, kteří se právě začali vracet na předpandemickou úroveň výdajů a výrobních kapacit.

Snížené dodávky ruského zemního plynu přitom ohrožují zimní dodávky energie. Analytici stále vidí, že inflace v eurozóně v aktuálním čtvrtletí dosahuje vrcholu. Předpovědi inflace byly z předchozího průzkumu zvýšeny, i když se stále očekává, že růst cen v roce 2024 zpomalí na 2% cíl Evropské centrální banky. Eurozóna „pravděpodobně ve druhé polovině tohoto roku vstoupí do mírné recese, ale to nebude dostatečný tlak na poptávku, aby se inflace vrátila k cíli, takže ECB bude na cestě postupného zvyšování sazeb,“ uvedli ekonomové vedení Jamesem Rossiterem z TD Securities.

Zpracoval Rudolf Hruboň