Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

BLOOMBERG: Dlouhodobá sázka Ruska na zlato vypadá každý měsíc lépe

Zlaté rezervy Ruska za poslední desetiletí stouply více než čtyřnásobně, protože země se snaží rozšířit své rezervy mimo dolarová aktiva. To se v poslední době vyplatilo, protože vysoká poptávka poslala cenu zlata na nejvyšší hodnotu za šest let. Uvádí se to v článku agentury Bloomberg (viz ZDE).

Hodnota zlatých rezerv Ruska stoupla za rok o 42%

Za poslední rok díky tomu hodnota ruských rezerv zlata stoupla o 42 procent na 109,5 miliardy USD (2,6 bilionu Kč). Zlato má nyní na celkových rezervách Ruska největší podíl od roku 2000, uvedla agentura Bloomberg. Ruská centrální banka se v posledních několika letech stala největším kupcem zlata, protože ruský prezident Vladimir Putin chce, aby Rusko méně spoléhalo na dolar, když vztahy mezi oběma zeměmi zůstávají napjaté. Pokud by Rusko potřebovalo sáhnout do svých rezerv zlata, získalo by vysokou cenu. Zlato by mohlo letos zažít nejlepší rok od roku 2010 kvůli americko-čínské obchodní válce, která ohrožuje globální ekonomický růst, a uvolňování měnové politiky centrálními bankami.

Zlato kupují i jiné země

Rusko není v hromadění zlata samo. V posledních letech jsou mezi největšími kupci zlata také Čína, Kazachstán a Polsko. Ruské rezervy zlata nyní činí 2200 tun a ve srovnání s dalšími zeměmi jsou páté nejvyšší na světě. Na celkových rezervách země se zlato nyní podílí 20,7 procenty. V letošním roce zatím podle posledních údajů koupila centrální banka zhruba 106 tun zlata. To je o 19 procent méně než ve stejném období loni, ve srovnání s dalšími zeměmi však Rusko koupilo letos zlata nejvíce.

Rudolf Hruboň